Aktualności
Zakończyła się wymiana z Goldberg – Gymnasium z niemieckiego Sindelfingen
05 października 2018
W dniach 26 września – 5 października 2018 r. ponownie gościliśmy uczniów zaprzyjaźnionego Goldberg – Gymnasium z niemieckiego Sindelfingen. Główną realizatorką projektu wymiany jest p. prof. Renata Jóźwiak, którą wsparli: p. prof. Beata Cydejko, p. prof. Monika Skrzypczak, p. prof. Katarzyna Lipert, p. prof. Ewa Betiuk, p. prof. Anna Sioma oraz p. prof. Marek Urban.
Podczas pobytu w Chełmie grupa niemiecka była zakwaterowana u rodzin naszych uczniów. Goście spędzili sześć dni w polskich domach i mieli okazję poznać nasze zwyczaje, polską kuchnię (zupy i pierogi okazały się być przysmakiem) oraz porównać życie rodzin polskiej i niemieckiej. W czasie codziennych zajęć lekcyjnych obserwowali tok lekcji, pracę polskich uczniów, poznawali funkcjonowanie naszej szkoły, a także aktywnie uczestniczyli w warsztatach.
Po oficjalnym powitaniu 27 września oraz wspólnych warsztatach polsko – niemieckich w ramach Klubu Europejskiego „Czapla” 28 września nasi goście udali się do Zamościa, poznając miasto w dwóch grupach językowych pod hasłem: „Stare Miasto – idea renesansowego miasta”oraz zwiedzając trasę w Bastionie VII i Muzeum Zamojskie.
W weekend, podczas tzw. dni rodzinnych, polskie rodziny goszczące przygotowały liczne atrakcje dla swoich gości, odbyły się prywatne wycieczki do Lublina, Kazimierza nad Wisłą, Włodawy, a nawet do Łodzi. Zorganizowano też wspólne ognisko dla wszystkich uczestników wymiany.
1 października po zajęciach sportowych w szkole odbył się rajd rowerowy dookoła Chełma, połączony z zajęciami językowymi i piknikiem nad Zalewem Żółtańce.
Po tygodniowym pobycie w Chełmie uczestnicy wymiany wyjechali do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia, gdzie także czekał na nich bogaty program zwiedzania. Zwiedziliśmy wraz z naszymi gośćmi Kopalnię Soli w Wieliczce, Muzeum w Auschwitz i Birkenau, zamek królewski na Wawelu, Stare Miasto w Krakowie i dzielnicę żydowską Kazimierz. Największe wrażenie na naszych gościach zrobiła wizyta w Muzeum – Fabryka Schindlera.
5 października pełna wspaniałych wrażeń po spotkaniu z polską kulturą, historią i gościnnością młodzież niemiecka odleciała z lotniska Balice do Sindelfingen.
Zorganizowanie takiego przedsięwzięcia możliwe było dzięki dużej pomocy finansowej z fundacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży w Warszawie, opiece i wsparciu finansowemu Urzędu Miasta Chełm, Dyrektora i Rady Rodziców I LO oraz pomocy finansowej sponsora – firmy: Usługi Przeładunkowe Marta Borsuk z Chełma.
Na szczególne podziękowania zasługują Rodzice, którzy zechcieli zaprosić niemiecką młodzież do swoich domów, ponieść koszty goszczenia jej, oraz ich dzieci – nasi niezawodni i wspaniali Uczniowie klas pierwszych, którzy, korzystając ze swoich umiejętności językowych, stali się przewodnikami po Chełmie i regionie dla swoich niemieckich koleżanek i kolegów.
Fot.: Renata Jóźwiak
SPONSORZY:
Powrót