MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Akcja „Żonkile” w naszej szkole

12 kwietnia 2019

Jak co roku, 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim Muzeum POLIN zaprosiło do udziału w kolejnej odsłonie akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile”. Akcja ta stanowi zarówno lekcję historii, jak i naukę szacunku i tolerancji. Patronat narodowy nad tym przedsięwzięciem przyjął w stulecie niepodległości Polski Prezydent RP Andrzej Duda. Akcji od początku towarzyszy hasło „Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Jej pomysłodawcy wierzą, że ,,pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych”. W tym roku, w stulecie urodzin Marka Edelmana, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim, szczególnie pamiętamy o nim i czasach, w których przyszło żyć polskim Żydom. Marek Edelman przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku, przynosząc pod pomnik Powstania Bohaterów Getta  żółte żonkile, które stały się symbolem akcji.

Czarniecczycy zainaugurowali obchody powstania w getcie udziałem w projekcji filmu „Kto napisze naszą historię” w reż. Roberty Grossman, wyprodukowanego przez Nancy Spielberg, siostrę Stevena Spielberga. Projekcja tego dokumentu fabularyzowanego o podziemnym archiwum żydowskim miała miejsce w CKF „Zorza”. Film przedstawiał losy Emanuela Ringelbluma i założonej przez niego podziemnej organizacji „Oneg Szabat”, którą stworzyli w getcie naukowcy, publicyści i działacze społeczni, by utrwalić losy żydowskiej społeczności podczas II wojny światowej.

12 kwietnia czarniecczycy zorganizowali sesję popularnonaukową, w trakcie której zainteresowani uczniowie mogli obejrzeć pokazy multimedialne poświęcone dziejom społeczności żydowskiej Chełma na przestrzeni dziejów, ze szczególnym uwzględnieniem historii getta chełmskiego, zostali zapoznani z dziejami getta warszawskiego, a także poznali historię archiwum getta warszawskiego. Zbiory podziemnego archiwum Ringelbluma, zostały wpisane na listę UNESCO „Pamięć Świata” jako zabytek światowego dziedzictwa, stanowiący jedno z najważniejszych świadectw o zagładzie Żydów polskich. Sesji towarzyszyła projekcja filmu dokumentalnego o losach czarniecczyka żydowskiego pochodzenia, Adama Gelbarda – Władysława Iwaszczukiewicza, który po ucieczce z Chełma przeniósł się z matką i siostrą do Warszawy, a potem wziął udział w powstaniu warszawskim. Po wojnie studiował prawo i pracował jako adwokat w Radomiu. Prezentacje multimedialne przygotowali: Klaudia Palczyńska i Iga Wojtaszak z kl. III c oraz Artur Grabowiec z kl. II c pod kierunkiem p. prof. Ewy Betiuk i p. prof. Anny Popielewicz.

Fot.: Marzena Postój

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl