MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Aleksandra Konieczna finalistką Olimpiady Języka Rosyjskiego!

14 kwietnia 2019

Aleksandra Konieczna, uczennica kl. II f, uczestniczyła w zawodach centralnych 50. Olimpiady Języka Rosyjskiego, przeprowadzonych w Warszawie 13 – 14 kwietnia, i uzyskała tytuł finalistki. Należy wspomnieć, iż do zawodów II stopnia przystąpiło ok. 1000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych, a  do finału (tj. eliminacji III stopnia) zakwalifikowało się tylko 51. W części pisemnej wybierając jeden z trzech proponowanych tematów, Ola podjęła się napisania eseju. Po dwugodzinnych zmaganiach uczniowie uczestniczyli w części ustnej egzaminu, losując temat wypowiedzi, która została poddana ocenie komisji. W olimpiadzie od kilku lat mogą brać udział nie tylko uczniowie narodowości polskiej, stąd zmagania Polaków z osobami rosyjskojęzycznymi są karkołomne. Olimpiada to ogromne wyzwanie, ponieważ obejmuje zakres wiedzy z języka, literatury, historii, sztuki, muzyki, sportu, teatru, filmu, tradycji , obyczajowości i geografii Rosji. Ponadto tematyka zawiera również problemy społeczne, jak wizerunek polityczny, środki masowego przekazu czy szkodliwy wpływ dopingu.

Ola wraz ze zdobyciem tytułu finalistki została już zwolniona z egzaminu maturalnego (ustnego i pisemnego na obu poziomach), uzyskując maksymalną ilość punktów. Oprócz tego zwycięstwo upoważnia ją do podjęcia nauki na wielu polskich uczelniach, ponieważ dzięki „indeksowi” ma już pełne lub częściowe zwolnienie z egzaminów kwalifikacyjnych, a nawet procedury rekrutacyjnej.

Opiekunem Aleksandry był p. prof. Mariusz Adamiec – nauczyciel Zespołu Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie. Gratulujemy!

 

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl