MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Argumenty godne zdjęcia czapek z głów… – debata rodem z Oxfordu w Chełmie

14 marca 2023

Jedni uważają, że banki centralne są kluczowymi instytucjami, które powinny działać w interesie całego społeczeństwa, inni są sceptyczni i poddają krytyce ich funkcjonowanie. Czy „bank nad bankami” skutecznie dba o stabilność finansową przedsiębiorstw i społeczeństwa? To pytanie postawili sobie uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im Stefana Czarnieckiego w Chełmie podczas XVII Oksfordzkiej Debaty Ekonomicznej, realizowanej w ramach III edycji Ogólnopolskiego Programu ,,Złote Szkoły Narodowego Banku Polskiego”, której inicjatorami byli Drużyna Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej oraz Klub Debat Oksfordzkich, działający w „Czarnieckim” od 2014 roku.

Debata odbyła się w szkolnej auli im. Wiktora Ambroziewicza w obecności publiczności oraz wyjątkowych gości, wśród których znaleźli się: p. Senator RP dr hab. Józef Zając, profesor i Prorektor ds. Rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, p. Ewelina Kosowska – Kozaczuk, która reprezentowała Wiceprezydent Miasta Chełm – p. Dorotę Cieślik, p. dr Beata Fałda – Prorektor ds. Studenckich Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, p. Aneta Szostak – Dyrektor Departamentu Promocji Kultury i Sportu Urzędu Miasta Chełm, p. Agnieszka Misiuk – Dyrektor Banku Santander Polska SA w Chełmie, p. dr Iwona Lasek – Surowiec z Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie oraz opiekunka Akademickiego Koła Naukowego, p. mgr Adam Sołowiej z Katedry o Bezpieczeństwie Państwowej Akademii Nauk Stosowanych, p. Małgorzata Misiura – Dyrektor Szkoły Podstawowej w Czułczycachwraz z delegacją uczniów,  p. Ewelina Piskorska, a także p. Anna Wronka wraz z uroczymi wychowankami z grupy pięcio-sześciolatków Przedszkola Miejskiego nr 5 w Chełmie, p. Elżbieta Dziedzicka z delegacją Uniwersytetu Trzeciego Wieku przy PANS w Chełmie,  p. Katarzyna Dobrakowska – opiekunka Akademickiego Koła Naukowego. Wszystkich zgromadzonych gości przywitała bardzo serdecznie p. Halina Smyk – dyrektor I LO i zarazem gospodarz wydarzenia. Warto dodać, że ta edycja jako pierwsza przeprowadzona została także w języku niemieckim, cieszymy się więc, że p. Simone Becker, doradca do spraw funduszy europejskich Sindelfingen, p. Ivana Conda, pełnomocnik ds. europejskich w Wydziale Spraw Międzynarodowych miasta Sindelfingen, p. Bianca Wild, przedsiębiorca z Gersthofen i studenci Uniwersytetu we Frankfurcie nad Odrą mogli dołączyć do nas aż z Niemiec dzięki wykorzystaniu łączy internetowych.

Spotkanie podzielono na trzy główne części, podczas których członkowie zespołów dyskutowali ze sobą w następujących językach: polskim, angielskim i niemieckim. W pierwszym etapie zmierzyły się ze sobą dwie grupy: “tezy” w składzie: Antonina Wójtowicz z klasy II a, Dominik Bronisz z kl. II d, Anna Kamola z kl. II c oraz “antytezy” reprezentowanej przez: Zuzannę Stachel z kl. I a, Jakuba Świadysza z kl. II c i Seweryna Szarpaka z kl. I d. Oba zespoły wykazały się wysokim poziomem umiejętności retorycznych, które mogły rozwinąć dzięki opiekunce: p. dr Teresie Kurzępie – nauczycielce języka polskiego w I LO w Chełmie. Konsultantami merytorycznymi debaty polskiej oraz angielskiej w przypadku „tezy” był p. mgr Adam Sołowiej, a „antytezy” – p. dr Iwona Lasek – Surowiec. Ostatecznie jury w składzie: p. senator Józef Zając, p. prorektor Beata Fałda, p. dyrektor Agnieszka Misiuk i p. dyrektor Halina Smyk przyznało zwycięstwo zespołowi „antytezy”. Pierwszym miejscem na podium została wyróżniona Zuzanna Stachel, II miejsce otrzymała Antonina Wójtowicz, a na III miejscu znalazł się Jakub Świadysz.

“Are our savings melting currently?”, “How are the statistic related to the reality?” – tak między innymi brzmiały rozważania mówców w języku Szekspira. Swoich racji w grupie “tezy” broniły: Klaudia Kowalska oraz Weronika Mil z kl. III c, a także Alicja Podpora z kl. II a. Przedstawicielami zespołu “antytezy” byli: Marcela Rak z kl. II c, Julia Łyszkowicz i Oliwier Oleszczuk z kl. IV d – wszyscy wspierani przez p. Aldonę Klejmont – nauczycielkę języka angielskiego. Dzięki przygotowaniu mówców na najwyższym poziomie dyskusja sprawiała wrażenie odpowiadającej na “Być albo nie być”. Bardziej przekonujący dla jury okazał się jednak zespół „antytezy”. Tytuł mistrza debaty otrzymała Julia Łyszkowicz, wicemistrzem została Alicja Podpora, natomiast brąz otrzymał Oliwier Oleszczuk.

Znajomością mowy naszych zachodnich sąsiadów wykazali się: Bogumiła Szaruga z kl. IV d, Magdalena Nowosad z kl. III c, Patrycja Gaj vel Demczuk z III b w zespole “tezy” i Oliwier Oleszczuk z kl. IV d, Igor Lewandowski z kl. IV b oraz Mateusz Brzozowski z kl. III e w grupie “antytezy”. Mieliśmy okazję zostać wysłuchani przez opiekunów merytorycznych z Niemiec. Co ciekawe, niemieccy studenci obecni na debacie aktywnie komentowali na czacie wystąpienia mówców, co urozmaiciło wydarzenie. Szczególnie wyróżniona przez jury w składzie: p. Aneta Szostak, p. Katarzyna Hauber, p. Simone Becker, p. Ivana Conda, p. Bianca Wild została grupa „tezy”. Zagraniczni goście – jurorzy i eksperci – przyznali, że po raz pierwszy uczestniczyli w tak ciekawym wydarzeniu! Pierwsze miejsce i jednocześnie tytuł mistrza debaty jednogłośnie otrzymał Mateusz Brzozowski, tytułem wicemistrza wyróżniono Igora Lewandowskiego, a na najniższym stopniu  podium znalazła się Bogumiła Szaruga.

Ciekawą częścią programu okazał się również panel dyskusyjny na temat roli banku centralnego poprowadzony w językach niemieckim i polskim przez p. Katarzynę Hauber i Gabrielę Kamińską z ekspertami z Niemiec, z naukowcami z PANS oraz publicznością. Głos zabrali między innymi: p. Simone Becker, p. Ivana Conda, p. Bianca Wild, p. prof. Józef Zając, p. dr Iwona Lasek – Surowiec oraz Michał Wieczorek z kl. III c – przedstawiciel publiczności.

Poza częścią zasadniczą widownia miała okazję obejrzeć zdjęcia oraz filmy z pierwszej części projektu pt.  “Przedszkolaki debatują”, w ramach którego najmłodsi mówcy stoczyli minibitwę na argumenty w Przedszkolu Miejskim nr 5 w Chełmie. Mieliśmy także możliwość zobaczenia fotoreportażu z debaty ekonomicznej na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w PANS. Całe wydarzenie doskonale zwieńczył zapierający dech w piersiach upominek muzyczny, przygotowany przez uczniów z zespołu instrumentalnego I LO oraz zwyciężczynię X jubileuszowej edycji Mam Talent u Czarniecczyków – Oliwię Żuk, uczennicę IV LO w Chełmie. „Gdybym miał czapkę, zdjąłbym ją teraz z głowy” – tak całe przedsięwzięcie i debatę naszych uczniów podsumował p. prof. Józef Zając.

Kluczową rolę w wydarzeniu odegrała pani konferansjer, a zarazem marszałkini debaty w języku polskim – Gabriela Kamińska, uczennica klasy III d. Jako marszałkinie, które zadbały o sprawny i profesjonalny przebieg XVII Oksfordzkiej Debaty Ekonomicznej, wystąpiły również: Patrycja Kosik z kl. III c – prowadząca w języku angielskim, Weronika Mil z kl. III c, która poprowadziła debatę niemiecką, oraz Aleksandra Kość z kl. III c, która wystąpiła zarówno w części angielskiej, jak i niemieckiej. O to, aby wszystko było dopięte na ostatni guzik, zadbali uczniowie klasy II a: Amelia Kuczyńska, Agata Bejda, Oliwia Ciechan, Zofia Daszuk, Aleksandra Górecka, Anna Szumiło, Nikola Muzyka, Antonina Wójtowicz, Kacper Bogacz, a także uczennice klasy I a: Maja Gałan i Viktoria Bartosz. Za obsługę techniczną oraz medialną odpowiadali: Natalia Błaszczuk, Agata Panasiuk z kl. II d, Mateusz Woś, Piotr Wieliczko, Paweł Adamczyk z kl. III d, Krzysztof Różański z kl. III e. Nad wszystkim pieczę sprawowali opiekunowie: p. Teresa Kurzępa, p. Katarzyna Stojecka, p. Katarzyna Hauber, p. Aldona Klejmont oraz p. Jacek Kozłowski.

Patronem medialnym projektu był “Nowy Tydzień Chełmski”, natomiast profesjonalną i niezawodną obsługę nagłośnienia zapewnił Młodzieżowy Dom Kultury. Wydarzenie wsparli również fundatorzy nagród: Senator RP p. Józef Zając, Rektor PANS p. Arkadiusz Tofil, Bank Santander Polska S.A. i organizatorzy.

Relacja na stronie PANS w Chełmie [ZOBACZ]

Relacja na stronie “Kuriera Lubelskiego” [ZOBACZ]

Fot.: Agata Panasiuk

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl