MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Barokowe obrazy w fotograficznych konfiguracjach

05 marca 2021

Zdobywanie wiedzy poprzez doświadczenie i kreatywne działania to idealna metoda nauki także w czasie pandemii. Przy omawianiu kultury baroku uczniowie klasy II bg otrzymali nietypowe zadanie, polegające na odwzorowaniu wybranego przez siebie obrazu z epoki. Poza uzyskaniem potrzebnej wiedzy wpłynęło to na zainteresowanie sztuką. Młodzież musiała wykazać się szczególną kreatywnością przy doborze rekwizytów czy odpowiednim odwzorowaniu scen z obrazów. W proces powstawania zaangażowali się także bliscy, rodzina i przyjaciele, którzy poza udzielaniem rad ochoczo wcielali się w rolę fotografów, a nawet modeli. Dzięki nietypowemu zadaniu uczniowie lepiej poznali sztukę XVII wieku, jej twórców, nurty, poglądy, zachowania i kulturę. Poza tym dowiedzieli się także wiele o sztuce fotografii. Przygotowania do wykonania zdjęcia nauczyły ich wielu przydatnych umiejętności. Musieli skupić się na elementach obrazu. Z  pomocą przyszła kreatywność, a także materiały, które każdy miał w domu. Proces powstawania tej szczególnej sesji fotograficznej dostarczył wiele radości zarówno modelom jak i fotografom. Zajęcia odbyły się w formie online na lekcji języka polskiego prowadzonej przez p. Annę Popielewicz. Poniżej prezentujemy kilka przykładów prac z komentarzami autorek.

♦      ♦      ♦

Justyna Kaczmarska: „Odwzorowałam obraz w sposób  minimalistyczny. Dzieło było moją największą inspiracją – zachwyciło mnie piękno wynikające z pozy kobiety na nim przedstawionej. Starałam się odwzorować klimat i uczucia bohaterki. Proces powstawania był dla mnie bardzo istotny. Jej pełna duchowości, a zarazem stwarzająca wrażenie zmęczonej poza jest odzwierciedleniem moich uczuć z tamtego okresu.”

♦      ♦      ♦

Julita Kułaga: „Odtworzenie wybranego dzieła barokowego było nie tylko ciekawym zadaniem, ale także okazją do wykazania się wyobraźnią. „Pokutująca Maria Magdalena” George’a de La Toura to dzieło barokowe, które starałam się odzwierciedlić. Zebranie wszystkich potrzebnych materiałów nie było tak proste, jak mogłoby się wydawać. Udział w realizacji zadania mieli nawet członkowie mojej rodziny. Babcia, która pożyczyła mi swoją spódnicę z młodzieńczych lat, a także młodszy brat, który zgodził się wypożyczyć zabawkową czaszkę, niezbędną do stworzenia mrocznego i tajemniczego nastroju, jednego z najważniejszych elementów barokowych przedstawień. W trakcie procesu powstawania towarzyszyło mi wiele emocji. Odtwarzanie spokoju, zadumy kobiecej postaci pozwoliło mi na moment oddać się refleksji nad życiem, jego przemijalnością i kruchością.”

♦      ♦      ♦

Kinga Szewc:Wybrałam obraz “Mleczarka” Jana Vermeera, ponieważ urzekło mnie w nim to, jak w delikatny i pełen wdzięku sposób malarz ukazał scenę z życia codziennego kobiety. Starałam się odwzorować scenerię oraz ubiór młodej dziewczyny dzięki nietypowym rekwizytom. Przy realizacji tego zadania towarzyszyła mi moja rodzina, razem podjęliśmy się wielkiej burzy mózgów, aby moje wykonanie było podobne do oryginału. Nasza  praca była niezwykle kreatywna oraz zabawna.”

♦      ♦      ♦

Martyna Łukawska:Wybrałam obraz ”Dziewczyna z perłą”, ponieważ należy do grona najwybitniejszych dzieł XVII-wiecznego malarstwa. Wybór obrazu do zrealizowania tego zadania był trudny, jednak ostatecznie to dzieło Jana Vermeera, na początku wydające się dość niepozorne, przykuło moją uwagę i na długo pozostało w pamięci. Proces powstawania wspominam jako niezwykle inspirujący. Całą rodziną dołożyliśmy wszelkich starań, aby każdy detal wspólnej pracy odpowiadał oryginałowi, co okazało się niezwykle trudnym zadaniem.”

♦      ♦      ♦

Oliwia Nitrepska:Odwzorowany przeze mnie obraz został wybrany przez moją mamę, która zakochała się w nim od pierwszego wejrzenia. Mam na sobie świeżo zerwane liście bzu z pobliskiego drzewa oraz prześcieradło. W rolę fotografa wcieliła się oczywiście moja mama.”

♦      ♦      ♦

Julia Malec:Zdecydowałam się wybrać obraz Caravaggia „Chłopiec z koszem owoców”, dlatego, że urzekł mnie spokojem i zmysłowością. Inspirowałam się także innymi obrazami tego artysty, próbując znaleźć złoty środek w nowo przydzielonej mi roli.”

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl