Aktualności
Bezpieczne pieniądze, czyli XV Debata Oksfordzka w „Czarnieckim”
25 stycznia 2022
Co by się stało, gdyby zniknęły wszystkie pieniądze na świecie? Jak daleko mogłaby „zajść” bez nich nasza cywilizacja? Niewątpliwie pieniądze rządzą światem i napędzają życie człowieka. Gdzie je więc przechowywać, aby były bezpieczne? Czarniecczycy w trakcie XV Oksfordzkiej Debaty Ekonomicznej, organizowanej w ramach II edycji Ogólnopolskiego Programu “Złote Szkoły NBP”, starali się znaleźć odpowiedź na pytanie: „Czy instytucja bankowa jest bezpiecznym miejscem dla naszych kapitałów?”.
Podczas debaty, która odbyła się w szkolnej auli, zostaliśmy zaszczyceni obecnością wyjątkowych gości: p. prof. Józefa Zająca – Senatora RP i Prorektora ds. Rozwoju Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, p. dr Beaty Fałdy – Prorektora ds. Studenckich PWSZ-u w Chełmie, p. Agnieszki Misiuk – Dyrektora Banku Santander Polska SA., p. dr Iwony Lasek – Surowiec – pracownika naukowego Katedry Stosunków Międzynarodowych PWSZ-u w Chełmie – konsultantki merytorycznej mówców i opiekunki Akademickiego Koła Naukowego, p. mgr Katarzyny Dobrakowskiej – opiekunki Akademickiego Koła Naukowego w I LO w Chełmie, p. dr Ilony Skibińskiej – Fabrowskiej – Dyrektora Oddziału Okręgowego w Lublinie Narodowego Banku Polskiego (on-line), p. Ewy Waszkiewicz – głównej specjalistki ds. komunikacji społecznej Oddziału Okręgowego w Lublinie Narodowego Banku Polskiego (on-line).
W debacie najpierw z powodzeniem zmierzyły się ze sobą w języku ojczystym dwie grupy: “tezy” w składzie: Gabriela Kamińska z kl. II d, Natalia Błaszczuk z kl. I d, Radosław Pękała z kl. I d oraz “antytezy”: Anna Szumiło z kl. I a, Antonina Wójtowicz z kl. I a, Natalia Kłysz z kl. II d. Nie poprzestaliśmy jedynie na jednej bitwie na argumenty – w drugiej uczestnicy byli zobligowani do posługiwania się językiem Szekspira. W tej debacie grupę ”tezy” reprezentowali: Izabela Skierewska z kl. III cp, Julia Łyszkowicz z kl. III cp, Maksymilian Piekarski z kl. II d, natomiast w grupie “antytezy” znaleźli się: Marcela Rak z kl. I c, Zuzanna Dzieńkowska z kl. III dp, Amelia Chojnacka z kl. III dp. Temat brzmiał: “Is a banking institution a safe place for our moneys?”.
Należy pochwalić wszystkich uczestników za ogromne wyzwanie, ponieważ zgodnie z formułą debaty hybrydowej tylko czterech z dwunastu mówców mogło uczestniczyć w dyskusji stacjonarnie, pomijając fakt, że osoby odpowiedzialne za transmisję „na żywo” wypowiedzi debatujących miały spory problem związany z logistyką tego przedsięwzięcia. Sami uczestnicy też mierzyli się z zadaniem jedynie pośredniej komunikacji między członkami grupy, co zwykle było ich naturalnym przywilejem. Warto pochwalić wszystkich za wyjątkowo merytoryczne wywody argumentacyjne (duża zasługa konsultantów naukowych: p. dr Iwony Lasek – Surowiec i p. dr Emilii Ordyniec) i za to, że nie pozwolili się nudzić publiczności, w ciekawy sposób broniąc swego stanowiska. Zgromadzeni w auli widzowie nie mogli również narzekać na nudę z tego powodu, że dla nich przewidziane były zawody o certyfikat „Złotego Mistrza Biznesu”; mogli też głosować on-line na wybraną drużynę mówców. Swoistą lekcją ekonomii były też wystąpienia ekspertów: p. prof. Józefa Zająca, p. dr Ilony Skibińskiej – Fabrowskiej i p. dyr. Agnieszki Misiuk.
O wynikach ostatecznych zdecydowało jury w składzie: p. prof. Józef Zając – przewodniczący, p. dr Beata Fałda, p. mgr Halina Smyk, p. mgr Agnieszka Misiuk. Zwycięzcą debaty w języku polskim została grupa “tezy”. Najlepszym przemawiającym i zdobywcą tytułu “Mistrza Debaty” okrzyknięta została Antonina Wójtowicz, II miejsce i tytuł “Wicemistrza Debaty” otrzymała Gabriela Kamińska, a na III miejscu znalazła się Natalia Błaszczuk. Natomiast w pojedynku na słowa w języku angielskim obronną ręką wyszła grupa “antytezy”. Najlepszym przemawiającym i zdobywcą tytułu “Mistrza Debaty” została Amelia Chojnacka, II miejsce i tytuł “Wicemistrza Debaty” zostało przyznane Julii Łyszkowicz, a na III miejscu uplasowała się Izabela Skierewska.
Trzeba podkreślić, że karty rozdawała i sprawnie poprowadziła debatę marszałkini Karolina Charęża – uczennica klasy II d.
Patronami imprezy byli: chełmskie Radio “Bon Ton”, “Super Tydzień Chełmski”, „Foto-Studio Karczmarski” oraz Szkolna Telewizja I LO. Natomiast całość została opracowana i przeprowadzona przez Drużynę Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej (uczniowie kl. I c), Klub Debat Oksfordzkich I LO w Chełmie pod kierunkiem p. Katarzyny Stojeckiej, p. Teresy Kurzępy i p. Aldony Klejmont we współpracy z Akademickim Kołem Naukowym i PWSZ-em w Chełmie.
Fot.: Patrycja Bas