MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Czarniecczycy z rewizytą w Sindelfingen

12 kwietnia 2019

Od 3 do 12 kwietnia grupa czarniecczyków przebywała w Sindelfingen, realizując program wymiany polsko – niemieckiej z Goldberg – Gymnasium wspieranej przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Tegoroczny projekt pod hasłem: „Poznajemy ciekawe historycznie i kulturowo miejsca Badenii – Wirtembergii – landu naszych partnerów. Doskonalimy znajomość języka niemieckiego i angielskiego” miał na celu kontynuowanie 20-letniej tradycji wymiany szkolnej pomiędzy Goldberg – Gymnasium i I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego. Podczas pobytu w Niemczech nasza młodzież poznawała historię i najciekawsze przyrodniczo, turystycznie i kulturowo  miejsca regionu Badenii – Wirtembergii.

W tegorocznej wymianie udział wzięli: Fryderyk Czernecki z kl. I c, Katarzyna Dżaman z kl. I f, Zuzanna Głaz z kl. I f, Adriana Gronczak z kl. I a, Julia Kędzierawska z kl. I d, Natalia Królikowska z kl. I a, Karol Kudelski z kl. I f, Eliza Ostrowska z kl.  I b, Maria Pyzel z kl. I f, Paweł Wiącek z kl. I f. Opiekunkami były: p. prof. Renata Jóźwiak i p. prof. Anna Borowska.

Stworzone sytuacje językowe dały możliwość młodzieży z obu krajów do intensywnej komunikacji w języku obcym, pozwoliły pokonać bariery w porozumiewaniu się w języku niemieckim i angielskim. Mieszkając w domach swoich niemieckich partnerów, przez 11 dni nasza młodzież poznała prawdziwe codzienne życie rodziny niemieckiej, a uczestnicząc w zajęciach lekcyjnych, miała możliwość porównania funkcjonowania ich szkoły z naszą. Zawiązały się też bliższe znajomości i przyjaźnie, które owocować będą dalszymi prywatnymi kontaktami i odwiedzinami w Polsce i Niemczech już w najbliższe wakacje. Podczas pobytu w Sindelfingen uczestnicy wymiany wzięli udział w licznych wycieczkach po regionie, poznając najważniejsze zabytki i miasta, jak np. pałac Solitude, zamek Hohenzollern, Ludwigsburg, Heidelberg, Muzeum Historii Motoryzacji Mercedes – Benz, Ogród Botaniczny i Zoologiczny Wilhelma, Stuttgart, Bad Cannstatt. Ponadto uczestniczyli w uroczystości zorganizowanej w Goldberg – Gymnasium z okazji 20-lecia podpisania umowy o wymianie pomiędzy obiema szkołami, podczas której został odczytany list p. dyrektor I LO, Teresy Kiwińskiej, do burmistrza Sindelfingen i dyrekcji Goldberg – Gymnasium.

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl