MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Debata z seniorami na temat bezpieczeństwa finansów

13 marca 2023

Po raz pierwszy czarniecczycy wybrali się na Uniwersytet Trzeciego Wieku przy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie, by uczestniczyć w zajęciach studentów. To była już druga część z cyklu debat o banku centralnym. Zajęcia zostały przeprowadzone w ramach ogólnopolskiego projektu „Złote Szkoły NBP” 2022/2023.

Całość rozpoczęła p. Elżbieta Dziedzicka – przewodnicząca Uniwersytetu Trzeciego Wieku, która w imieniu wszystkich studentów bardzo ciepło przywitała czarniecczyków. Pani Halina Smyk, dyrektor I LO w Chełmie, przedstawiła ideę programu konkursowego, natomiast koordynatorka – p. Katarzyna Stojecka zapoznała uczestników z realizowanymi celami i działaniami ekonomicznymi. Najbardziej oczekiwanym punktem była minidebata oksfordzka, w której wystąpił zespół “tezy” w składzie: Antonina Wójtowicz, Dominik Bronisz, Anna Kamola, oraz zespołu “antytezy”: Zuzanna Stachel, Jakub Świadysz, Seweryn Szarpak. Żywiołowo dyskutowali oni na temat: ,,Czy bank centralny skutecznie dba o stabilność finansową przedsiębiorstw i społeczeństwa?”. Opiekunem debatantów była p. dr Teresa Kurzępa – nauczycielka języka polskiego w I LO w Chełmie, a konsultantami merytorycznymi: p. mgr Adam Sołowiej – dydaktyk i praktyk z Katedry Nauk o Bezpieczeństwie w PANS i p. dr Iwona Lasek – Surowiec – ekspertka prawa bankowego z Katedry Stosunków Międzynarodowych PANS. Według licznego jury – około 90 studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku – jednogłośnie zwyciężyła “antyteza”. Na zakończenie odbył się panel dyskusyjny, gdzie mogliśmy posłuchać wypowiedzi i cennych spostrzeżeń na temat ekonomii i roli banku, w tym między innymi ekonomistki p. Celiny Wesołowskiej, p. Elżbiety Dziedzickiej i p. Mariana Hordejuka –  studentów UTW.

Debatę oksfordzką i panel dyskusyjny profesjonalnie poprowadziły uczennice klasy II a: Anna Szumiło i Zofia Daszuk, pod nadzorem p. Teresy Kurzępy oraz p. Katarzyny Stojeckiej. Za obsługą multimedialną  odpowiedzialne były Iga Pasturzyńska z kl. III d i Agata Panasiuk z kl. II d.

Ponadto przedstawiciele Uniwersytetu Trzeciego Wieku zostali zaproszeni na finał debaty 14 marca br. Mamy  nadzieję, że to dopiero początek ciekawej współpracy.

Relacja na stronie PANS w Chełmie [ZOBACZ]

Fot.: Agata Panasiuk

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl