Aktualności
Gala finałowa X edycji projektu edukacyjnego „Kamienie Pamięci” z udziałem czarniecczyków
17 maja 2019
W siedzibie Miasta Ogrodów – Instytucji Kultury im. Krystyny Bochenek odbyła się gala finałowa X edycji projektu edukacyjnego Kamienie Pamięci – „Harcerze Niepodległej”. Towarzyszyła jej prezentacja prac finalistów na stoiskach wystawienniczych. Uczestnicy projektu wzięli udział w wyjątkowej uroczystości wciągnięcia na maszt flagi przekazanej przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Piątkową galę uświetnił zespół „Chwila Nieuwagi“, który zaprezentował śląskie pieśni powstańcze, a także utwory odwołujące się do tradycji i legend Śląska.
Do dziesiątej edycji zgłosiło się łącznie 114 drużyn z całej Polski, natomiast do gali finałowej w Katowicach zakwalifikowano 66 drużyn. Szkoły ponadgimnazjalne województwa lubelskiego reprezentowali uczniowie I LO w Chełmie. Nasz zespół w składzie: Natalia Oszust, Wiktoria Rzeszot i Jakub Wilgos z klasy I b, przygotował ciekawą ekspozycję, prezentującą dorobek projektowy grupy – prezentacje multimedialne: „Fenomen skautingu i harcerstwa na ziemi chełmskiej”, „Pierwsze drużyny harcerskie w >>Czarnieckim<<: żeńska im. E. Plater i męska im. ks. J. Poniatowskiego”, „Harcerskie medaliony czarniecczyków – Oni służyli ojczyźnie – Alina Dąbrowska Przerwa – Tetmajer i Aleksander Sarkisow”. Uczniowie przedstawili też szyfrogramy harcerskie, karty pracy do projektu oraz zakładki historyczne i kostki pamięci. Gościem honorowym naszego stoiska w czasie gali był Ryszard Mozgol, naczelnik Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. Zespół I LO w Chełmie otrzymał dyplomy i nagrody rzeczowe oraz statuetkę X edycji projektu za udział w projekcie.
15 maja uczestnicy projektu mieli okazję obejrzeć ekspozycję stałą Muzeum Śląskiego w miejscu starej kopalni węgla „Katowice”, ponadto odbyli wycieczkę do katowickiego Centrum Kongresowego. Natomiast 16 maja zwiedzili XVIII-wieczną kopalnię srebra w Tarnowskich Górach, wpisaną na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Opiekunem merytorycznym projektu już po raz szósty była p. prof. Ewa Betiuk – nauczycielka historii i wiedzy o społeczeństwie.