MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Gościliśmy młodzież z litewskiego Gimnazjum im. Adolfa Szapoki w Utenie

23 maja 2019

Współpraca naszego liceum z Gimnazjum im. Adolfa Szapoki w Utenie trwa już dziewiętnaście lat. W tym roku to czarniecczycy gościli w swoich domach litewską młodzież, która przebywała w Polsce od 19 do 23 maja. Zaproponowany gościom program pobytu był bogaty i – mamy nadzieję – atrakcyjny.

W tym roku przybyli do nas: Adas Andriūnas, Augustina Barzdaitė, Paulina Bumblytė, Martynas Eisinas, Ieva Grašytė, Elinga Inčirauskaitė, Emilija Jočytė, Silvija Lubytė, Auktumas Maračinskas, Dovilė Zapolskaitė, Meda Žigelytė oraz ich opiekunowie: p. Saulius Brasiūnas – dyrektor Utenos Adolfo Šapokos gimnazija, p. Irena Budreikienė – nauczycielka języka angielskiego, p. Audrutė Zarankienė – nauczycielka chemii. W wymianę młodzieżową zaangażowali się następujący polscy uczniowie: Daniel Dąbrowski, Katarzyna Dżaman, Mateusz Kołodziejczyk, Magdalena Lewicka, Natalia Misiura, Emilia Morys, Aleksandra Poturaj, Jakub Przebierowski, Maria Pyzel, Alicja Stasiuk, Julia Stojecka. Głównymi realizatorkami projektu wymiany były p. dyr. Teresa Kiwińska i p. prof. Monika Skrzypczak, które wsparły: p. prof. Anna Jonak, p. prof. Edyta Kowalczuk, p. prof. Małgorzata Marek i p. prof. Agata Berezecka.

19 maja po godz. 18.00 nasi litewscy goście przybyli do Chełma. W auli szkolnej zostali powitani przez p. dyrektor Teresę Kiwińską oraz wicedyrektorówp. Edytę Kowalczuk i p. Roberta Wojciechowskiego. Następnie udali się na spoczynek do domów naszych uczniów uczestniczących w wymianie. 20 maja młodzież z Uteny miała okazję zwiedzić Zamość, a także poznać uroki Roztocza – Zwierzyńca i jego okolic. 21 maja nauczyciele z Litwy spotkali się z gronem pedagogicznym „Czarnieckiego”, a następnie w towarzystwie p. dyrektor Teresy Kiwińskiej udali się do Urzędu Miasta Chełm, gdzie oficjalnie powitali ich – w imieniu władz miasta – p. Andrzej KosiniecII Zastępca Prezydenta Chełma,  p. Dorota Cieślikp. o. Dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Chełmp. Aneta Szostak – pracownik Departamentu Promocji i Kultury Urzędu Miasta Chełm. Wreszcie nadszedł czas, by wnikliwiej poznać zabytki i atrakcje grodu nad Uherką. Czwarty dzień pobytu delegacji z Uteny miał charakter naukowy. Najpierw nasi litewscy goście uczestniczyli w warsztatach biologicznych przygotowanych przez p. prof. Annę Jonak i VII edycji Europejskiego Dnia Morza w naszej szkole, którą zorganizowały p. prof. Małgorzata Marek i p. prof. Agata Berezecka, a następnie udali się do Depułtycz Królewskich, gdzie zwiedzili Centrum Lotnicze i Centrum Studiów Inżynierskich Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. 23 maja o godz. 9.00 w auli odbyło się pożegnanie litewskich gości. Pan dyrektor Saulius Brasiūnas, dziękując p. dyrektor Teresie Kiwińskiej, p. prof. Monice Skrzypczak, nauczycielom, uczniom i ich rodzicom za gorące przyjęcie, serdecznie zaprosił na kolejne spotkanie za rok – tym razem w Utenie. Wspólnie świętować będziemy wówczas jubileusz 20-lecia naszej partnerskiej współpracy.

Fot: Monika Skrzypczak, Marzena Postój, Natalia Misiura

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl