Aktualności
Listy w obronie praw człowieka
09 grudnia 2022
Maraton Pisania Listów jest międzynarodowym wydarzeniem, którego idea narodziła się w Polsce w 2001 roku. Inicjatorami pierwszego byli członkowie i członkinie warszawskiej grupy lokalnej. Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w związku z Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka (10 grudnia). Służy upowszechnianiu wiedzy na temat wolności i praw człowieka. Akcja opiera się na założeniu, że poszanowanie praw każdej jednostki ludzkiej jest wspólną sprawą całego społeczeństwa. Jest to najbardziej znane w Polsce wydarzenie angażujące tak dużą liczbę osób w obronie praw człowieka.
W naszej szkole Maraton Pisania Listów jak co roku zorganizowała Szkolna Grupa Praw Człowieka. Jego celem było napisanie jak największej liczby listów do odpowiednich władz we wskazanych krajach, tak by skierować ich uwagę na przypadki naruszenia praw człowieka. Finał zakończył zorganizowany przez młodzież okolicznościowy koncert.
Tegoroczny Maraton, zorganizowany w dn. 5 – 9 grudnia, poświęcony był tym, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości. Oto oni: Shahnewaz Chowdhury z Bangladeszu (grozi mu więzienie za facebookowe wpisy), Dorgelesse Nguessan z Kamerunu (uwięziona za udział w swojej pierwszej demonstracji), Luis Manuel Otero Alcántara z Kuby (artysta aresztowany za obronę wolności słowa), Zineb Redouane z Francji (zabita przez granat z gazem łzawiącym), Chow Hang-Tung z Hong Kongu (pozbawiona wolności za upamiętnianie ofiar masakry), Vahid Afkari z Iranu (torturowany i niesprawiedliwie uwięziony za protesty), Nasser Zefzafi z Maroka (skazany na 20 lat za domaganie się zmian), Yren Rotela i Mariana Sepúlveda z Paragwaju (pragnące zachować anonimowość), Aleksandra Skoczylenko z Rosji (sprzeciwiała się wojnie, teraz grozi jej więzienie), Joanah Mamombe, Netsai Marova i Cecillia Chimbiri z Zimbabwe (uprowadzone, pobite, napastowane seksualnie i uwięzione za protesty).
Łącznie w obronie praw człowieka napisaliśmy 1216 listów. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do tegorocznego sukcesu.
Tegoroczny Maraton Pisania Listów zorganizowali, pod kierunkiem p. Katarzyny Dobrakowskiej i p. Marzeny Postój, uczniowie: Izabela Skierewska, Jakub Wiewióra, Wiktoria Czyż z kl. IV c, Emilia Świetlicka z kl. IV e, Patrycja Gaj vel Demczuk z kl. III b, Julia Ostrowska, Wiktoria Wdowiak, Maja Mękal, Kornelia Maciukiewicz, Miłosz Zapora z kl. III c, Karol Kraluk, Mateusz Woś z kl. III d, Kacper Rataj, Bartłomiej Piszcz, Dominika Korol z kl. II b, Kornelia Bielecka, Paweł Niemiec, Oskar Maksymiuk z kl. II c, Antonina Łypczak z kl. I e. Pomoc okazali również p. Honorata Zakrzewska i Maja Langiewicz – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego, nauczyciele języków obcych, wychowawcy oraz uczniowie angażujący się w pisanie listów.
Tego typu przedsięwzięcia są cenną inicjatywą, ale nie stanowią rozwiązania problemów z łamaniem praw człowieka. Trafnie ujął to Nelson Mandela: „Nie dotarliśmy do końca podróży. Postawiliśmy pierwszy krok na kolejnej: dłuższej i trudniejszej drodze. Być wolnym nie oznacza bowiem jedynie zrzucić kajdany; być wolnym to żyć w poszanowaniu i ku wzmocnieniu wolności innych. Prawdziwy sprawdzian naszego umiłowania wolności dopiero przed nami.”.
Fot.: Patrycja Gaj vel Demczuk