Aktualności
Maraton Pisania Listów, czyli czarniecczycy w walce o prawa człowieka
10 grudnia 2021
Każdemu z nas z samego faktu bycia człowiekiem przysługują pewne przywileje, np. prawo do życia czy edukacji, wolność słowa. Wszystkie prawa i wolności wynikają z godności jednostki ludzkiej każdego człowieka. „Czyń innym tak, jak chciałbyś, żeby oni czynili tobie” – od tysiącleci zasada ta wydaje się być gwarancją ładu zarówno moralnego jak i społecznego. Niestety, wciąż trzeba walczyć o sprawiedliwość czy człowieczeństwo. Zaledwie sto lat temu w Stanach Zjednoczonych uchwalono 19. poprawkę Konstytucji dającą kobietom prawo do głosowania, a stosunkowo niedawno zakończyła się legalna segregacja rasowa i dyskryminacja.
Co roku organizacja pozarządowa – Amnesty International – zajmująca się łamaniem praw jednostki ludzkiej organizuje największą globalną akcję na rzecz praw człowieka – „Maraton Pisania Listów”. W czasie jej trwania na całym świecie miliony osób łączą siły, aby wspólnie wysyłać apele listowne do władz i wyrazy solidarności w sprawach kilku konkretnych osób, których prawa zostały naruszone. Od lat członkowie Szkolnej Grupy Praw Człowieka organizują Maraton również w naszym liceum. Od 6 grudnia czarniecczycy protestowali przeciwko niesprawiedliwości, z którą muszą się mierzyć bohaterowie tegorocznej edycji: Mikita Zalatarou z Białorusi (szesnastolatek oskarżony o rzucenie koktajlu Mołotowa w stronę dwóch funkcjonariuszy w trakcie protestu; przetrzymywany w odosobnieniu i torturowany; skazany na pięć lat pozbawienia wolności), Wendy Galarza z Meksyku (postrzelona podczas protestów przeciwko przemocy wobec kobiet), Bernardo Caal Xol z Gwatemali (więziony za udział w kampanii przeciwko zniszczeniu rzeki Cahabón), Zhang Zhan z Chin (uwięziona za ujawnienie prawdy o wybuchu epidemii Covid-19 w Wuhan), Rung Panusaya z Tajlandii (22-letnia aktywistka zagrożona dożywociem za nawoływanie do wolności i demokracji w swoim kraju), Imoleayo Michael z Nigerii (zagrożony więzieniem za udział w protestach przeciwko działaniom the Special Anti-Robbery Squad – oddziału specjalnego policji do zwalczania napadów i rabunków – oraz SARS – jednostki policyjnej znanej z brutalności), Anna Sharyhina i Vira Chemygina z Ukrainy (atakowane za obronę praw kobiet i LGBTI), Mohamed Baker z Egiptu (prawnik fałszywie oskarżony o terroryzm i uwięziony za obronę praw człowieka w swojej ojczyźnie), Ciham Ali z Erytrei (zaginiona od ponad ośmiu lat, w wieku 15 lat schwytana przez władze podczas próby opuszczenia kraju), Janna Jihad z Izraela (zagrożona śmiercią za ujawnianie rasizmu piętnastoletnia Palestynka mieszkająca na Zachodnim Brzegu okupowanym przez Izrael).
Finał tegorocznej akcji przypadł 10 grudnia w Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Zaproszenie organizatorów przyjęły p. Dorota Choma – Okoń – Inspektor Departamentu Oświaty Urzędu Miasta Chełm, p. dr Iwona Lasek – Surowiec – pracownik Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie oraz p. Iwona Janeczek – wicedyrektor szkoły. Prezentację tegorocznych bohaterów Maratonu poprzedziły materiały edukacyjne. Urozmaiceniem spotkania były występy szkolnego zespołu muzycznego. Ponadto członkowie Szkolnej Grupy Praw Człowieka zorganizowali kiermasz, z którego dochód przeznaczony był na zakup znaczków pocztowych. Uczestnikom akcji udało się zapisać 868 białych kartek. Nie były to jednak wyłącznie słowa. Stały za nimi autentyczna troska o skrzywdzonych, ale także nadzieja. Obojętność na krzywdę innych jest niejako przyzwoleniem na rozprzestrzenianie się nienawiści. Jedynym sposobem na skuteczne zwalczanie zła jest reakcja.
Członkowie Szkolnej Grupy Praw Człowieka wyrażają wdzięczność wszystkim zaangażowanym w akcję oraz za każdy napisany list.
Tegoroczny Maraton Pisania Listów zorganizowali pod kierunkiem p. Katarzyny Dobrakowskiej: Patrycja Bas z kl. III cg, Emilia Będziejewska z kl. III dp, Dominik Bronisz z kl. I d, Amelia Chojnacka z kl. III dp, Jakub Dąbrowski z kl. III fg, Zuzanna Dzieńkowska z kl. III dp, Małgorzata Gaj vel Demczuk z kl. I d, Patrycja Gaj vel Demczuk z kl. II b, Karolina Haponiuk z kl. III dp, Oskar Maksymiuk z kl. I c, Justyna Kaczmarska z kl. III bg, Dominika Krój z kl. III dp, Magdalena Maksymiuk z kl. III fg, Maja Mękal z kl. II c, Emilia Orłowska z kl. III bg, Karolina Ostasz z kl. III ag, Julia Ostrowska z kl. II c, Małgorzata Popielnicka z kl. III bg, Bartłomiej Przebierowski z kl. I d, Klaudia Puczkowska z kl. III dp, Magdalena Puk z kl. III cg, Urszula Ryl z kl. II b, Izabela Skierewska z kl. III cp, Bogumiła Szaruga z kl. III dp, Wiktoria Wdowiak z kl. II c, Krystian Wołoszun z kl. III fg oraz p. Katarzyna Hauber.
Fot.: Patrycja Gaj vel Demczuk, Marzena Postój