Aktualności
W obronie praw człowieka, czyli Maraton Pisania Listów w „Czarnieckim”
01 grudnia 2023
Od 27 listopada do 1 grudnia trwał w naszej szkole Maraton Pisania Listów Amnesty International. Młodzi czarniecczycy i ich nauczyciele mogli pomóc „więźniom sumienia” i innym osobom narażonym na prześladowania. Tegoroczny Maraton poświęcony był obrończyniom i obrońcom praw człowieka, którzy na całym świecie podejmują olbrzymie ryzyko i walczą o nasze prawa. Są jednak prześladowani, torturowani, pozbawiani wolności, a nawet zabijani tylko dlatego, że stanęli w obronie innych. Bez ich odwagi nasz świat pozbawiony byłby sprawiedliwości i równości. A oto bohaterki i bohaterowie tegorocznego Maratonu: Thulani Maseko z Eswatini (zabity za mówienie prawdy o władzy), Thapelo Mohapi z Republiki Południowej Afryki (grożono mu za aktywność obywatelską), Rocky Myers z USA (spędził trzy dekady w celi śmierci na skutek wadliwego postępowania), Ana Maria Santos Cruz z Brazylii (matka walcząca o sprawiedliwość, Pabai i Paul z Australii (walczący o ocalenie ziem przodków), Maung Sawyeddollah z Mjanmy (walczący o zadośćuczynienie od Facebooka), Rita Karasartova z Kirgistanu (grozi jej 15 lat więzienia za udział w pokojowych protestach), Justyna Wydrzyńska z Polski (ścigana za obronę prawa do bezpiecznej aborcji), Chaima Issa z Tunezji (grożą jej lata więzienia za zabranie głosu), Ahmed Mansoor ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich (uwięziony za mówienie prawdy o władzy), Andrzej Poczobut z Białorusi (polski więzień sumienia).
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w okolicach 10 grudnia, kiedy świętujemy Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W trakcie jego trwania piszemy listy w obronie kilkunastu konkretnych osób lub grup osób, których prawa człowieka zostały złamane. Finał Maratonu w naszej szkole przypadł na 1 grudnia. Koordynatorką wszystkich działań związanych z Maratonem była p. Katarzyna Dobrakowska – opiekunka Szkolnej Grupy Praw Człowieka, organizatorami były również p. Katarzyna Hauber – nauczycielka języka niemieckiego, p. Honorata Zakrzewska i p. Aldona Klejmont – opiekunki Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie ze Szkolnej Grupy Praw Człowieka: Julia Krzysztoń, Martyna Stocka z kl. I a, Kamila Poliwczak z kl. I c, Liliana Zarek, Antonina Kolenda, Anna Nadzieja z kl. I d, Franciszek Gałan – koordynator SGPCz, Anna Mistrzak, Laura Sobczuk z kl. I e, Julia Klejmont z kl. II c, Paweł Adamczyk, Weronika Barycka, Maciej Ciechan, Małgorzata Gaj vel Demczuk, Agata Panasiuk, Paulina Pikulska, Diana Prodan, Bartłomiej Przebierowski z kl. III d. Ponadto wydarzenie to uświetnili występami nasi szkolni artyści: Izabela Lenart z kl. IV a, Oskar Maksymiuk, Paweł Niemiec z kl. III c, Magdalena Kozorys, Kamil Miechowicz z kl. II e.
W 2022 roku w 523 miejscach w całej Polsce napisano 251 164 listy. W tym roku w naszej szkole napisaliśmy 1 283 listy!
Wszystkim, którzy wsparli tegoroczny Maraton, należą się serdeczne podziękowania! Wierzymy, że nasze listy mają znaczenie, potrafią zmienić życie ludzi. Dzięki tej akcji jednoczymy się w walce o prawa człowieka na całym świecie. Co roku dzięki Maratonowi Pisania Listów udaje się realnie wpłynąć na poprawę sytuacji kilku bądź kilkunastu osób. W tym roku otrzymaliśmy dobre wiadomości o ułaskawieniu Mohameda Bakera, prawnika działającego na rzecz ochrony praw człowieka w Egipcie, o uniewinnieniu Joanah Mamombe i Cecillii Chimbiri, członkiń głównej partii opozycyjnej w Zimbabwe, oraz o uwolnieniu Yasaman Aryani, sprzeciwiającej się przymusowemu „zasłanianiu” w Iranie. Więcej dobrych wiadomości – [ZOBACZ].
Fot.: Agata Panasiuk