Aktualności
Odkrywanie tajemnic banku centralnego… – niezwykłe warsztaty uczniowskie
07 marca 2023
Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie biegiem ruszyli w stronę świata pieniędzy, ekonomii i bankowości!
Uczestnicy III edycji projektu „Złote Szkoły NBP” nie próżnują, żwawo przystępują do realizacji jego kolejnego etapu, jakim są warsztaty uczniowskie. Warto zaznaczyć, iż przygotowanie warsztatów znacznie ułatwił uczniom udział w lekcji ekonomii, podczas której p. dr Ilona Skibińska – Fabrowska i p. mgr Katarzyna Stojecka podzieliły się z uczniami praktyczną wiedzą na temat banku centralnego.
Warsztaty odbywały się w formie gry miejskiej, w której uczestniczyły trzyosobowe zespoły wszystkich klas I. Drużyny przedstawiały się następująco: klasa I a – Zuzanna Stachel, Monika Spodniewska, Mikołaj Fik wraz z opiekunem p. Teresą Kurzępą, klasa I b – Zofia Dyńska, Nikola Figura, Oliwier Mucha, Kamil Łatka z opiekunem p. Agatą Brzozowską, klasa I c – Aleksandra Antoniak, Julia Klejmont, Emilia Sawicka z opiekunem p. Katarzyną Stojecką, klasa I d – Bartosz Lipiak, Dominika Dżaman, Norbert Dec, Karol Być pod opieką p. Małgorzaty Żebrowskiej – Zając oraz klasa I e – Magdalena Domagała, Adam Dzialeski, Bartłomiej Pilszak, Aleksandra Daniłosio, których opiekunem była p. Anna Sadlak.
„Odkrywamy tajemnice banku centralnego” to temat realizowanych warsztatów, jak i myśl przewodnia, z którą pierwszoklasiści wyruszyli, by eksplorować świat bankowości. Uczestnicy gry przemieszczali się pomiędzy pięcioma lokalizacjami, w których znajdowały się różnorodne zadania. Podczas wykonywania ich mieli okazję wykazać się nie tylko wiedzą z zakresu ekonomii i matematyki, lecz także kreatywnością oraz zdolnościami artystycznymi. Na graczy w każdym punkcie czekali organizatorzy z I LO, którzy ubrani w charakterystyczne bluzy z logo szkoły znajdowali się przy stanowisku oznaczonym znakiem projektu „Złote Szkoły NBP”.
Oficjalne otwarcie warsztatów miało miejsce w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, gdzie jako pierwsza głos zabrała p. dyrektor Halina Smyk, a następną część poprowadziły uczennice klasy II c – Paulina Struska i Aleksandra Wronka, przedstawiając regulamin warsztatów. Każda drużyna na starcie otrzymała odrębną trasę, według której miała się przemieszczać. Droga obejmowała zakres pięciu „przystanków” i przy każdym z nich czekało wyjątkowe zadanie.
W I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie pomocy uczniów potrzebował Profesor Sergio Marquina. Aby otworzyć sejf ukryty w hiszpańskiej mennicy, grupa musiała stanąć na wysokości zadania i rozszyfrować hasło umożliwiające otworzenie skrytki. Inteligencja, szybkość i spryt to cechy, z których uczniowie musieli czerpać najwięcej w trakcie wykonywania misji. Prowadzącymi warsztaty w punkcie I LO byli uczniowie klasy II c: Ola Wronka, Martyna Greszta, Jakub Świadysz, Marta Proskura, Marta Przepióra, Marcela Rak, Natalia Zielińska oraz Paulina Struska, która koordynowała całe przedsięwzięcie ze strony uczniów.
Czy nasi uczniowie znają sposoby zabezpieczania polskich banknotów? Jeśli wcześniej nie posiadali wiedzy z tego zakresu, to po wizycie w Banku Santander S.A. ten temat z pewnością nie jest im obcy. Gracze w owym punkcie otrzymali miniszkolenie z tego zakresu poprowadzone przez Weronikę Kawalec i Oliwię Łuć; podjęli wyzwanie zaprojektowania własnego banknotu oraz spróbowali swoich sił w matematycznych scrabblach. W banku na graczy czekała również p. dyrektor Agnieszka Misiuk, która przygotowała dla drużyn specjalne zadanie – niespodziankę.
Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Chełmie kryła w sobie ambitne zadania matematyczne. Na tym stanowisku jako konsultanci znajdowali się Rafał Broniecki i Jakub Piędzia z kl. II c oraz p. Marek Stojecki – nauczyciel matematyki I LO oraz nauczyciel akademicki PANS.
Na uczestników w Szkole Podstawowej nr 5 im. Marii Konopnickiej w Chełmie czekała krzyżówka matematyczna związana z tematyką banku centralnego. Koordynatorami tego stanowiska byli uczniowie klasy II a: Antonina Wójtowicz, Anna Szumiło oraz Aleksandra Górecka.
Ostatnim punktem umieszczonym na trasie gry miejskiej wszystkich drużyn była redakcja „Nowego Tygodnia Chełmskiego” (patrona medialnego projektu), gdzie gracze mieli nietuzinkowe zadanie, czyli wykonanie zdjęcia całej drużyny z redaktorem p. Katarzyną Wadowską.
Po przebyciu przez uczniów wszystkich stacji drużyny zameldowały się na miejscu startowym w auli naszego liceum. Okazało się, że największą liczbę punktów zdobyła klasa I d. Drugie miejsce wywalczyła klasa I e, a kolejno za nimi na podium stanęła klasa I c, zajmując trzecie miejsce; klasa I a – czwarte i klasa I b – piąte miejsce. Za aktywny udział w warsztatach każdy uczestnik został obdarowany drobnym upominkiem, a zwycięzcy dodatkowo słodką nagrodą główną. Fundatorami był Bank Santander SA i Dyrektor I LO w Chełmie. Warsztaty zakończyły się w przyjemniej atmosferze przy słodkim poczęstunku, ciepłych napojach i występie zespołu wokalno – instrumentalnego w składzie: Kornelia Bielecka, Paweł Niemiec, Bartłomiej Piszcz, Kacper Rataj, Seweryn Szarpak, Zuzanna Stachel, który zaprezentował utwór „Money, Money, Money”.
Warto dodać, że warsztaty były zorganizowane przez uczniów klas: II a, II c, II d pod kierunkiem p. Katarzyny Stojeckiej i p. Marka Stojeckiego, a całe zdarzenie sukcesywnie dokumentowały Patrycja Gaj vel Demczuk z kl. III b i Agata Panasiuk z kl. II d.
Czy nasi uczniowie odkryli wszystkie tajemnice banku centralnego? Z pewnością niestraszny jest im już temat zabezpieczania banknotów czy rozszyfrowywania hasła do sejfu mennicy… Jesteśmy przekonani, że będą jeszcze bardziej poszerzać swoją wiedzę o banku centralnym i wykorzystywać ją w dalszej edukacji.
Fot.: Agata Panasiuk