MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Oryginalna lekcja ekonomii

27 lutego 2023

Realizatorzy projektu „Złote Szkoły NBP” zaplanowali dwuetapową lekcję, by jak najwięcej uczniów mogło uczestniczyć w tym zadaniu. Pierwszy etap, który miał formę testu ekonomicznego, odbył się 17 lutego br. Wzięło w nim udział aż 154 uczniów z siedmiu różnych klas: I c, I d, II a, II d, III c, III d oraz III e.

Druga faza zadania, czyli zasadnicza „lekcja z ekonomią”, przebiegała pod hasłem “Poznajemy bank centralny” i była prowadzona przez trzech nauczycieli i ekspertów w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie 27 lutego 2023 roku. Niewątpliwie rangę wydarzenia ponieśli zaproszeni goście, m. in. p. dr Ilona Skibińska – Fabrowska, dyrektor Oddziału Okręgowego NBP w Lublinie oraz adiunkt Katedry Ubezpieczeń i Inwestycji UMCS w Lublinie. W gronie uczestników zajęć znalazły się klasy ekonomiczne: II c, III c, a także inni uczniowie szkoły.                                                         W pierwszym – wstępnym etapie lekcji głos zabrała p. dyrektor Halina Smyk, która wprowadziła gości w tematykę zajęć i zaprezentowała przedstawicieli Drużyny Ambasadorów Edukacji Ekonomicznej I LO.  Kolejny – bardzo istotny dla badanego problemu poprowadziła ekspertka p. dr Ilona Skibińska – Fabrowska. Trzeba zauważyć, że wiedza specjalistyczna na temat roli banku centralnego, jego zadań i celów, jakie realizuje, niezwykle pomogła drużynie w realizacji zagadnienia. Co istotne, czarniecczycy czynnie uczestniczyli w lekcji, zadając pytania i dyskutując z ekspertką na temat podmiotów oraz aktywów finansowych. Zasadniczą część spotkania w nietuzinkowy i atrakcyjny sposób przeprowadziła p. Katarzyna Stojecka – nauczycielka matematyki I LO w Chełmie i koordynator projektu “Złote Szkoły NBP”. Uczniowie na starcie zostali zapoznani z istotnymi pojęciami, takimi jak: „bank centralny”, „bank komercyjny”, „deflacja” czy „inflacja”. W przystępny i zrozumiały sposób został im przybliżony proces kreacji pieniądza przez banki komercyjne, dodatkowo zobrazowany w ciekawej prezentacji multimedialnej. Aby przejść od teorii do praktyki, dla uczestników zostało przygotowane  konkretne zadanie matematyczne na temat kreacji pieniądza.

Długo oczekiwanym etapem lekcji był finał konkursu pt. “Bogaci w wiedzę”, przygotowany i przeprowadzony przez Bartka Przebierowskiego oraz Aleksandrę Grzesiuk, uczniów kl. II d. Tylko pięcioro uczestników przeszło szczelne sito eliminacji i mogło zawalczyć o wygraną w jego drugim etapie, do którego zakwalifikowali się: Bartek Bednaruk Karol Kraluk, Łukasz Bagniuk, Piotr Wieliczko z kl. III d oraz Szymon Sławiński z kl. II a. Po zaciętej i widowiskowej walce uczestników wyłoniona została osoba najbogatsza w wiedzę, którą okazał się być Piotr Wieliczko

Ostatni, ale równie atrakcyjny element lekcji stanowiła edukacyjna gra internetowa pt. “Waluty świata”, z którą zmierzył się Michał Wieczorek z kl. III c.  Jako że w grupie siła, zdolna publiczność aktywnie wspierała kolegę w walce o dobry wynik.

Czy uczestnicy z lekcji dowiedzieli się, jak zdobyć fortunę i być naprawdę bogatym? Jeżeli nie o to w niej chodziło, to na pewno dobrą podpowiedź w tej sprawie otrzymali, słuchając zespołu wokalno – instrumentalnego w składzie: Kornelia Bielecka, Paweł Niemiec, Bartłomiej Piszcz, Kacper Rataj, Seweryn Szarpak, Iga Babicz, Izabela Lenart, Antonina Łypczak oraz Zuzanna Stachel, który zaprezentował autorskie wykonanie utworu “Money, Money, Money” zespołu ABBA.             

Lekcja ekonomii przebiegła w miłej atmosferze, a jej uczestnicy zyskali kluczową wiedzę w zakresie ekonomii. Ale to jeszcze nie koniec. Uczniowie szkół podstawowych w Chełmie zmierzą się z tym zagadnieniem już w marcu.

Fot.: Natalia Błaszczuk, Małgorzata Gaj vel Demczuk

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl