Aktualności
O nagrodzonej przez Centropę twórczości filmowej czarniecczyków
01 marca 2021
II Tydzień Humanisty to doskonała okazja do zaprezentowania działań o charakterze edukacyjnym podejmowanych przez uczniów klas humanistycznych oraz nauczycielki i nauczycieli języka polskiego, historii, wiedzy o społeczeństwie, filozofii i religii.
Dziś odbyła się prezentacja filmów nagrodzonych w międzynarodowym konkursie Centropy, Instytutu Historycznego zajmującego się zachowaniem XX-wiecznej wielokulturowej historii Europy Środkowej i Wschodniej. Instytut, który ma siedziby w Budapeszcie, Wiedniu, Hamburgu i Waszyngtonie, został założony przez fotografa i dziennikarza Edwarda Serottę w roku 2000. Zajmuje się rozpowszechnianiem historii, zdjęć i innych artefaktów dotyczących tego okresu. Celem Centropy jest też upowszechnianie wiedzy na ten temat wśród młodzieży, np. w formie konkursów filmowych.
W trakcie prezentacji uczniowie klas II bg oraz II bp mieli okazję obejrzeć film nakręcony przez uczniów naszej szkoły w 2015 roku pt. „Książki Zofii Książek”, który w konkursie uzyskał II nagrodę. Narratorką w filmie była Julia Karpińska z klasy dziennikarskiej, kuzynka Zofii Książek. Autorami scenariusza byli Kamila Siedlecka i Patryk Gąsior, a Jakub Rejent, szef szkolnej telewizji internetowej, przy użyciu „lustrzanki” sfilmował historię zasłużonej polonistki. Film był niezwykle wzruszający i dostarczał wielu cennych informacji na temat życia p. Zofii Książek.
Kolejny film, nagrodzony I nagrodą w konkursie Centropy, powstał w roku 2017. „Widmo serca miasta” opowiada historię pl. Łuczkowskiego i jego mieszkańców pochodzenia żydowskiego. Autorami filmu byli uczniowie klasy prawniczej: Dawid Walczuk (reżyseria), Karolina Śniatkowska (scenariusz), Kinga Kosz (scenografia). Zdjęciami i montażem zajął się Tomasz Pawlikowski, lektorem był Michał Otkała, a w roli głównej wystąpił Krzysztof Jakubowicz.
Dwa kolejne filmy to “Papier na życie” oraz “Zapisane na kamieniach”. Pierwszy otrzymał II nagrodę w 2020 roku i ukazywał historię Adama Gelbarda i jego rodziny. Autorami filmu byli: Maja Duszak, Wiktor Wójcicki, Martyna Wojciechowska. Twórcom udało się dotrzeć do rodziny Adama Gelbarda, przedwojennego ucznia naszego liceum, która wspierała ich w produkcji filmu. Natomiast drugi film zainspirowany został „Stolperstein” – kamieniami pamięci wmurowanymi w ulicę Pocztową – i traktował o rodzinie Gutenbergów i jej dziedzictwie. Autorkami filmu były: Emilia Orłowska, Oliwia Nitrepska, Oliwia Prucnal, Małgorzata Popielnicka. Tegoroczni uczestnicy konkursu opowiedzieli o procesie powstawania filmów, zbieraniu materiałów i przeżyciach, których doświadczyli w trakcie produkcji. Oprócz tego jedna z grup pokazała krótki montaż scen, które nie znalazły się w końcowym materiale filmowym, co było zaskakującym elementem spotkania.
Zajęcia te przybliżyły nie tylko historię naszego miasta, ale także jego mieszkańców, ich życia i rozterek. Młodzi filmowcy w rzetelny i ciekawy sposób przedstawili tematy swoich prac, co spowodowało niezwykle wartościowy pokaz, który na pewno pozostanie na długo w pamięci uczniów, biorących udział w prezentacji zorganizowanej przez p. Annę Popielewicz wraz uczniami klasy II bg.
Powrót