MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Podsumowanie projektu „Czarniecczycy na tropach osiągnięć gospodarczych II RP”

19 grudnia 2018

Dzisiaj odbyła się konferencja podsumowująca projekt. Prowadzący, Wiktoria Rzeszot z kl. I b i Mikołaj Kuczer z kl. II c, przedstawili jego założenia: „Narodowy Bank Polski zaprosił do udziału w konkursie grantowym na realizację przez szkoły podstawowe, gimnazja lub szkoły ponadgimnazjalne wydarzenia szkolnego pod hasłem:  >>My Polacy – niepodlegli, przedsiębiorczy<<. Zadanie konkursowe polegało na opracowaniu i zorganizowaniu wydarzenia szkolnego poświęconego popularyzacji największych polskich osiągnięć ekonomicznych i gospodarczych po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Spośród zgłoszonych propozycji NBP wybrał 100 projektów, w tym nasz, który nosi tytuł: „Czarniecczycy na tropach osiągnięć gospodarczych II RP”. Jego realizację przewidziano na  okres od 1 października do 31 grudnia 2018 roku”. Koordynatorem projektu była p. dyrektor Teresa Kiwińska, a realizowali go uczniowie klas I b, I c i II c pod kierunkiem p. prof. Ewy Betiuk, nauczyciela historii i wiedzy o społeczeństwie, oraz p. prof. Anny Popielewicz, nauczyciela języka polskiego. W projekcie uczestniczyli następujący uczniowie: Gabriela Cygańczuk, Daria Gołębiowska, Dawid Kasperski, Aleksandra Ostasz, Eliza Ostrowska, Natalia Oszust, Dominik Patra, Aleksandra Repczyńska, Wiktoria Rzeszot, Jakub Wilgos, Agnieszka Zapalska z kl. I b, Aleksandra Jankowska z kl. I c, Julia Boczkowska, Iga Dudzińska, Artur Grabowiec, Ernest Jonaszek, Gabriela Komar, Karolina Krzeszczyk, Mikołaj Kuczer, Marcin Paluch, Wiktoria Piątek, Alicja Włodarczyk z kl. II c.

Konferansjerzy poinformowali uczestników konferencji, iż zaproszenia na podsumowanie projektu zostały wystosowane do: p. Jakuba Banaszka Prezydenta Miasta Chełm, p. Andrzeja Kosińca Zastępcy Prezydenta Miasta Chełm, p. Longina Bożeńskiego Przewodniczącego Rady Miasta Chełm, p. Stanisława Mościckiego Przewodniczącego Komisji Porządku Publicznego i Inwentaryzacji Mienia Komunalnego Rady Miasta Chełm, p. Zygmunta Gardzińskiego pracownika naukowego Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie, p. Pawła Wiry Kierownika Delegatury w Chełmie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie, p. Arkadiusza Kwiecińskiego Dyrektora Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie, p. Ewy Lik – Matuły Starszego Wizytatora Delegatury w Chełmie Kuratorium Oświaty w Lublinie, p. Krystyny Mart Dyrektora Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie, p. Natalii Jędruszczak Zastępcy Dyrektora Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie. Powitano też zaproszonych gości, którzy udzielili uczestnikom projektu wywiadów na temat życia codziennego na osiedlu Dyrekcja w przeszłości i obecnie: p. Jolantę Kropp, p. Annę Kuleszę, p. Annę Lejman, p. Teresę Łuczkowską, p. Stanisławę Rudnik, p. Iwonę Szczucką, p. Janinę i p. Jerzego Leszków, p. Marzenę Boćwińską, p. Krystynę Szeremetę, p. Janusza Krzywickiego i p. Adama Cichowicza.   

Dyrektor szkoły – p. Teresa Kiwińska przypomniała okoliczności powstania projektu i przedstawiła przedsięwzięcia organizowane przez naszą placówkę w stulecie odzyskania niepodległości przez Polskę. Wskazała na patriotyczne tradycje czarniecczyków i działania promujące system wartości narodowych i obywatelskich. Następnie Uczestnicy imprezy zapoznani zostali z kroniką wydarzeń projektowych, przedstawioną w formie pokazu multimedialnego z komentarzem. Pani Dyrektor wręczyła ufundowane przez siebie nagrody na najciekawszą pracę uczniowską na temat wizji osiedla Dyrekcja w 2050 roku Natalii Oszust i Jakubowi Wilgosowi z kl. I b. Zaproszeni goście i czarniecczycy mieli też okazję zapoznać się z wymiernymi efektami działań w trakcie realizacji projektu. Przedstawione zostały wypracowane materiały dydaktyczne, wydawnictwo w wersji tradycyjnej i elektronicznej, magnesy z wizerunkiem osiedla i długopisy. Natalia Oszust i Dominik Patra z kl. I b, zaprezentowali zebranym fanpage zawierający najważniejsze informacje na temat budowy tej dzielnicy, bogato ilustrowany zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, wzbogacony dwoma wykładami tematycznie związanymi z projektem. Pan Zygmunt Gardziński opowiedział o „Nadwiślańskiej Kolei Żelaznej i jej wpływie na rozwój Chełma”, a p. Stanisław Mościcki przedstawił „Perspektywy ekonomiczne miasta Chełma po zakończeniu inwestycji Nowe Miasto /budowa osiedla Dyrekcja wraz z modernizacją węzła kolejowego/ w II RP i obecnie”. Pani Anna Popielewicz zaprezentowała wyniki konkursu fotograficznego „Historia jednego miejsca”, p. dyr. Teresa Kiwińska zaś wręczyła nagrody autorom czterech najciekawszych zdjęć Arturowi Grabowcowi, Mikołajowi Kuczerowi, Julii Boczkowskiej, Weronice Oleszczyńskiej z kl. II c. Z kolei Artur Grabowiec z kl. II c został uznany za najaktywniejszego uczestnika projektu i otrzymał pamiątkowe wydawnictwo historyczne. Na zakończenie uroczystości wręczone zostały dyplomy uczestnikom projektu oraz podziękowania gościom za pomoc merytoryczną w jego realizacji. Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć projektowych.

Fot.: Marzena Postój

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl