MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Przemoc domowa i cyberprzemoc

28 maja 2021

W ramach projektu “Przeciw przemocy”, realizowanego przez Szkolną Grupę Praw Człowieka, odbyły się kolejne spotkania uczniów klas II cp i II dp z policjantką mł. asp. Katarzyną Kaszubą na temat cyberprzemocy i cyberprzestępczości, jak również przemocy domowej. Zajęcia zorganizowały p. Katarzyna Dobrakowska – opiekun Grupy i p. Agnieszka Panas – pedagog. Efektem spotkania jest apel jednej z uczestniczek – Amelii Chojnackiej z klasy II dp:

„Obecna sytuacja spowodowana globalną epidemią COVID-19 kosztuje nas wszystkich dużo stresu. Przyćmiewa ona również wiele spraw, o których nie można milczeć. Jedną z nich jest wyjątkowo ważny w tym okresie temat przemocy domowej i cyberprzemocy. Przez izolację, którą spowodowała epidemia, wiele osób zmuszonych jest ciągle przebywać pod jednym dachem ze swoim oprawcą. Jest to życie w ciągłym stresie i oczekiwaniu na zagrożenie z jego/jej strony. Ważne jest, abyśmy pamiętali, że przemoc nie objawia się tylko w postaci pobić. Przemocą jest również upokarzanie, zmuszanie do zbliżeń intymnych, gnębienie czy presja ekonomiczna.

PRZEMOC SEKSUALNA

To nie tylko seks bez obustronnej zgody. To też wymuszanie stosunku przez szantaż, dotykanie miejsc intymnych bez zgody drugiej osoby, upublicznianie lub grożenie upublicznieniem zdjęć czy nagrań intymnych, zmuszanie do oglądania pornografii oraz stosowanie określeń o charakterze seksualnym w poniżający sposób.

PRZEMOC PSYCHICZNA

Wszelkie działania mające na celu obniżenie poczucia własnej wartości ofiary, wzbudzanie w niej strachu, odbieranie poczucia bezpieczeństwa i kontroli nad własnym życiem: grożenie, szantażowanie, poniżanie, izolowanie, zabranianie opuszczania domu, pozbawianie prywatności czy uniemożliwianie podejmowania własnych decyzji.

PRZEMOC EKONOMICZNA

Jej celem jest utrzymanie dominacji i kontrolowanie przez zależność finansową (np. gdy jeden z partnerów pracuje, a drugi zajmuje się domem) – wydzielanie pieniędzy, uporczywe kontrolowanie i rozliczanie wydatków, odbieranie dochodów, zakazywanie podjęcia pracy, uniemożliwianie korzystania ze wspólnego majątku czy zmuszanie do podpisywania rozmaitych pełnomocnictw i umów. Zaniedbanie również jest formą przemocy ekonomicznej.

PRZEMOC FIZYCZNA

Najbardziej znany w społeczeństwie przejaw przemocy. Poza tymi bardzo oczywistymi działaniami, takimi jak bicie, policzkowanie, ciągniecie za włosy, to również odmawianie koniecznej pomocy medycznej, jedzenia, picia, snu, zmuszanie do zażywania narkotyków, alkoholu lub innych substancji odurzających. Każda jej postać jest zła i trzeba na nią reagować. Skala problemu jest ogromna. 1/3 kobiet doświadcza przemocy ze względu na płeć. Jak podaje Amnesty International, średnio 39% kobiet w Unii Europejskiej wskazało, że znają w kręgu swojej rodziny i przyjaciół kobiety, które doświadczają przemocy w rodzinie. Pamiętajmy jednak, że nie wolno bagatelizować przemocy wobec mężczyzn. Kobiety również dopuszczają się gwałtów i innych aktów prześladowania.

Świat internetu, do którego przenieśliśmy wiele aspektów naszego życia, także jest pełen przemocy. Pamiętajmy, że w sieci nie jesteśmy anonimowi i odpowiednie służby mogą nas namierzyć. Wszelkie informacje czy zdjęcia, które wrzucamy do internetu, pozostają tam na zawsze, a ich usunięcie z naszej tablicy niewiele zmieni. Do cyberprzemocy możemy zaliczyć niefizyczne przejawy przemocy psychicznej i seksualnej. Trzeba jednak uwzględnić również “haking” (włamywanie się do baz danych lub sieci internetowych).

Przemoc w każdej postaci to poważny problem dla jej ofiar. Nie milcz więc, gdy słyszysz lub widzisz, że ktoś jej doświadcza. Kiedy słyszysz coś niepokojącego na przykład u sąsiadów, pamiętaj: przemoc to nie “ich sprawa”, a problem nas wszystkich!

Let’s start the change!

Fot.: Katarzyna Dobrakowska i Agnieszka Panas

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl