MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Sztuczna inteligencja – naszym wrogiem czy przyjacielem? Debata u czarniecczyków

30 maja 2023

Jeszcze pół wieku temu ludzie nie wyobrażali sobie nawet, że będą mogli diagnozować choroby, prowadzić auta, a nawet zasięgać porad życiowych bez udziału człowieka. Jednak nadszedł moment, w którym życie ze sztuczną inteligencją stało się dla nas codziennością. Historia dowodzi, że geniusz ludzki niejedno ma imię i potrafi prowadzić do rewolucyjnych postępów, ale i niszczycielskich katastrof. A jak jest ze sztuczną inteligencją? To pytanie zadali sobie uczniowie I LO im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie w ramach XVIII Debaty Oksfordzkiej.

Po raz pierwszy w programie oprócz samej debaty odbyły się warsztaty kreatywności dla uczniów klas ósmych. Młodzież miała okazję pobudzić prawe półkule swoich mózgów. Nasza aula im. Wiktora Ambroziewicza zamieniła się na moment w wytwórnię pomysłów na nowoczesne wynalazki. Każdy mógł poczuć się jak Henryk Sienkiewicz, tworząc teksty na podstawie wylosowanych przedmiotów, a z użyciem naszej nowej maskotki – EDKA uczniowie mogli zajrzeć w głąb siebie, nazywając pozytywne i negatywne emocje oraz udowodnić, że to człowiek a nie sztuczna inteligencja potrafi rozpoznawać uczucia. Mieliśmy okazję gościć nauczycieli i drużyny: Szkoły Podstawowej nr 6, Szkoły Podstawowej nr 7, Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 1, Niepublicznej Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi „Razem” oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Chełmie. Gośćmi specjalnymi wydarzenia były: p. Małgorzata Godyńska, reprezentująca Departament Oświaty Miasta Chełm, oraz p. dr Iwona Lasek – Surowiec z PANS w Chełmie.

Warsztaty odbywały się w godzinach 8.30 – 10.30, natomiast debata trwała od godziny 11.00 do 12.00. Obie części wydarzenia prowadzone były przez Zuzannę Stachel z kl. I a. Pierwszy zespół postawił tezę: „Sztuczna inteligencja stwarza szanse w wielu dziedzinach życia”. Mówcy tego teamu: Iga Posturzyńska z kl. III d, Magdalena Gwarda z kl. I d, Radek Pękała z kl. II d oraz Hanna Żukowska z kl. II d udowadniali słuszność tego stwierdzenia argumentami mówiącymi, że sztuczna inteligencja przyczynia się do dbania o środowisko, szybszego rozwoju technologii oraz umysłu ludzkiego i znaczącej rewolucji w medycynie. Zgodzili się także w tym, że jest ona koniecznym elementem rozwoju ludzkości czy rewolucji przemysłowej. Natomiast grupa „antytezy”, w której składzie znajdowali się: Mikołaj Soja z kl. III d, Dominik Bronisz z kl. II d, Mateusz Humeniuk z kl. I d oraz Michał Ślusarczyk z kl. II d, na odparcie tezy przeciwników stwierdzili, że sztuczna inteligencja stwarza zagrożenie w wielu dziedzinach życia. Coraz częstsze pozbawianie ludzi stanowisk pracy, spadek możliwości doskonalenia umysłów ludzkich czy obniżanie się autorytetu artystów i co najważniejsze – nieudolne próby zastąpienia przez sztuczną inteligencję obecności drugiego człowieka – to argumenty, które przedstawiła ta grupa.

Po długich i emocjonujących zmaganiach debatujących, w wyniku głosowania publiczności, zwycięstwo zostało przyznane grupie “tezy”. Dodatkowo wyróżnieni przez jury w składzie: p. dyr. Halina Smyk – przewodnicząca, p. Grzegorz Olszanowski – nauczyciel akademicki z Instytutu Matematyki i Informatyki PANS oraz specjalista z zakresu cyberbezpieczeństwa, a także p. Mariusz Maciuk, zostali: Magdalena Gwarda III miejsce, Mikołaj Soja II miejsce oraz Iga Posturzyńska – tytuł mistrza debaty i I miejsce.

Uczniowie naszej szkoły uświetnili spotkanie, prezentując swoje umiejętności kulinarne w ramach słodkiego bufetu dostępnego do dyspozycji gości i uczestników obu wydarzeń.

Inicjatorem debaty był Klub Debat Oksfordzkich. Za profesjonalne przygotowanie wydarzenia oraz młodych mówców jako opiekunki i konsultantki merytoryczne odpowiadały p. Teresa Kurzępa – nauczycielka języka polskiego w I LO w Chełmie, p. Hanna Jarosz – nauczycielka fizyki w I LO w Chełmie oraz p. dr Iwona Lasek – Surowiec z Katedry Stosunków Międzynarodowych Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Chełmie. Upominki oraz nagrody dla mówców XVIII Debaty Oksfordzkiej ufundowali: Senator RP p. prof. Józef Zając, JM Rektor PANS p. dr hab. Arkadiusz Tofil, Chełmski Park Wodny oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie. W organizację przedsięwzięcia włączyli się uczniowie klas: I a, I d, II a i II d.

 

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl