MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Za nami VII edycja „Europejskiego Dnia Morza”

22 maja 2019

„Europejski Dzień Morza”, przypadający 20 maja, został ustanowiony w 2008 roku przez Radę Unii Europejskiej. Celem obchodów jest podkreślenie ekologiczno – ekonomicznego znaczenia mórz i oceanów dla mieszkańców naszego kontynentu. To również okazja do zwrócenia uwagi na problem lepszego zarządzania zasobami morskimi.

W I LO „Europejski Dzień Morza” obchodziliśmy już po raz siódmy. W naszej szkole ma on specyficzny charakter. Wprawdzie hasło tegorocznych obchodów: „Niebieska przedsiębiorczość, badania, innowacje i inwestycje” skłaniało do podejmowania zagadnień z zakresu ekonomii czy ekologii, ale czarniecczycy podkreślali też rolę mórz i oceanów w kulturze współczesnej Europy. Szkolne obchody „Europejskiego Dnia Morza” miały formę biesiady morskiej, do której zaprosiliśmy uczniów chełmskich szkół podstawowych nr 1, 2, 5, 7 i 8, a także młodzież ze szkoły partnerskiej z litewskiego Gimnazjum im. Adolfa Szapoki w Utenie. Naszych gości powitała p. dyrektor Teresa Kiwińska. Zapewniliśmy im wiele atrakcji. Nie zabrakło interesujących prezentacji multimedialnych („Alfabet mórz Europy”), konkursów („Czym jest i było dawniej morze?”, recytatorskiego „Mistrz Interpretacji”, a dla znawców języka angielskiego – „Alfabet pojęć marynistycznych”). W przerwach rozbrzmiewały znane i mniej popularne melodie piosenek żeglarskich.

Pomysłodawczynią i realizatorką wszystkich edycji „Europejskiego Dnia Morza” w naszej szkole była p. prof. Małgorzata Marek, którą w tym roku szkolnym wsparli p. prof. Agata Berezecka oraz uczniowie kl. I c: Piotr Adamski, Michał Banaszek, Fryderyk Czernecki, Gabriela Dubaj, Natalia Piłat, Nina Połajdowicz, Jakub Rokita, Miłosz Wawryniuk, Kamila Wyrostek, Julia Żółkiewska.

Fot.: Marzena Postój, Kamila Wyrostek

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl