Aktualności
Zakończyła się wizyta Litwinów
13 października 2023
Po ubiegłorocznej wizycie na Litwie tym razem to czarniecczycy gościli w swoich domach litewską młodzież z Gimnazjum im. Adolfa Szapoki w Utenie, która przebywała w Polsce od 9 do 13 października 2023 r. W tym roku z przybyli do nas: Eivilė Ančiūtė, Austėja Čižaitė, Julija Dudko, Brigita Galvydytė, Matas Grubis, Deimile Inčirauskaitė, Enrika Jančytė, Gabija Malinauskaite, Mija Šinkūnaitė, Gabija Tūzaitė i Vingailė Rinkevičiūtė oraz ich opiekunowie: p. Saulius Brasiūnas – dyrektor Utenos Adolfo Šapokos gimnazija, p. Irena Budreikienė – nauczycielka języka angielskiego, p. Jolita Kazlauskaitė – nauczycielka języka litewskiego. W wymianę młodzieżową zaangażowali się następujący polscy uczniowie: Jan Dobrzański, Mikołaj Fik, Małgorzata Gaj vel Demczuk, Agata Gozdek, Hanna Jasińska, Julia Klejmont, Kornelia Maciuk, Antoni Malawski, Iga Marszał, Patrycja Wojewoda. Głównymi realizatorkami projektu wymiany były p. dyr. Halina Smyk i p. Monika Skrzypczak.
Goście z Uteny wyruszyli do nas wcześnie rano 9 października i dojechali do nas po godz. 18.30, gdzie czekali na nich dyrekcja liceum, uczniowie wraz z niektórymi rodzicami oraz koordynator wymiany. Powitanie miało miejsce w auli. Zapoznanie polskiej młodzieży z litewskimi partnerami upływało przy słodkim poczęstunku. Aby każdy Polak miał okazję porozmawiać z każdym Litwinem, wykorzystano ćwiczenie „speed dating”, podczas którego zmieniające się pary miały dwie minuty na szybkie zapoznanie. Po tych krótkich zajęciach integracyjnych goście udali się na spoczynek do domów naszych uczniów uczestniczących w wymianie.
Wtorek obfitował w wiele wydarzeń. Rano po autorskiej prezentacji szkoły przez opiekuna wymiany p. Monikę Skrzypczak i obejrzeniu prezentacji multimedialnej o Polsce przygotowanej wraz z quizem Kahoot przez uczennice klasy IV b – Amelię Borowik i Marlenę Mróz nasi goście udali się na zwiedzanie przedsiębiorstwa Austria Juice, gdzie poznali tajniki tworzenia soków i przetworów owocowych. Następnie odwiedzili kościół pw. Rozesłania św. Apostołów oraz bazylikę pw. Narodzenia NMP – tam wspięli się na dzwonnicę i podziwiali widoki i panoramę Chełma, a także upajali się mroczną atmosferą krypt katedralnych. Poza tym dyrektor Utenos Adolfo Šapokos gimnazija – p. Saulius Brasiūnas wraz z p. Ireną Budreikienė i p. Jolitą Kazlauskaitė spotkali się z nauczycielami „Czarnieckiego”. Goście ofiarowali naszym pedagogom tradycyjny wypiek litewskich gospodyń – imponujący i smakowity sękacz. Po południu nadszedł czas na wycieczkę i warsztaty w Młodzieżowym Domu Kultury – Litwini grali na bębnach, podczas gdy Polacy wtórowali im śpiewem. Później wspólnie uczyli się układu zumby. Ostatnim punktem programu była wycieczka do Chełmskiego Domu Kultury, gdzie zostali wprowadzeni w świat tańców ludowych – choreografka p. Mariola Piędzia zaprezentowała gościom garderobę zawierającą ponad 5000 strojów ludowych.
W środę od samego rana uczniowie z Polski i Litwy poznawali ciekawostki oraz ćwiczyli swoje umiejętności z matematyki pod czujnym okiem p. Marka Stojeckiego. Potem nastąpił wyjazd do Lublina, gdzie uczestnicy wymiany zwiedzili Muzeum Narodowe i zamek, spacerując urokliwymi uliczkami Starego Miasta. Nie lada atrakcją okazał się pobyt w Escape Room.
W czwartek rano młodzież wraz z opiekunami miała okazję sprawdzić swoją kondycję fizyczną i pograć w różne gry sportowe. Lekcję przygotował p. Jarosław Betiuk. Potem nasi goście zwiedzili chełmskie muzea i podziemia kredowe. Równie udany był pobyt w aquaparku, gdzie pierwszym punktem programu było pieczenie pizzy. Zindywidualizowane projekty po wypieczeniu zostały natychmiast skonsumowane, a uczniowie szkolili swoje umiejętności gry w kręgle. Potem goście przez dwie godziny korzystali z atrakcji parku wodnego.
Piątek 13 października był ostatnim dniem wymiany. Pani dyrektor Halina Smyk oraz p. Saulius Brasiūnas – dyrektor Utenos Adolfo Šapokos gimnazja podpisali nową umowę o współpracy między naszymi szkołami. Następnie po pożegnaniu w szkole Litwini spotkali się w Urzędzie Miasta z wiceprezydentem Chełma – p. Dorotą Cieślik, dyrektorem departamentu edukacji – p. Agnieszką Walewską – Maksymiuk oraz dyrektorem departamentu promocji, kultury i sportu – p. Anetą Szostak. Po tym oficjalnym spotkaniu z władzami naszego miasta i pożegnaniu pod szkołą przez p. dyrektor Halinę Smyk i koordynatora wymiany p. Monikę Skrzypczak goście odjechali na Litwę.
Fot.: Monika Skrzypczak, Marzena Postój, Anna Sadlak