Aktualności
Czarniecczycy z rewizytą w Sindelfingen
20 kwietnia 2018
W dniach 11 – 20 kwietnia 2018 r. grupa uczniów klas I i II z naszego liceum po raz osiemnasty zawitała do Sindelfingen w południowo – zachodnich Niemczech w ramach wymiany szkolnej z Goldberg – Gymnasium. Nasze miasto dzieli od Sindelfingen ok. 1370 km. Trasę tę pokonaliśmy jak co roku najpierw autokarem do Krakowa, następnie samolotem do Stuttgartu i wreszcie szybką koleją miejską S-Bahn do Sindelfingen.
Celem każdej wymiany uczniowskiej jest budowanie więzi między narodami, zrozumienia, wzajemnego szacunku i współpracy. Na to składa się trud pracy wielu osób: pracowników międzynarodowej organizacji Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży, organów samorządowych, dyrektorów obu szkół, nauczycieli, ale przede wszystkim uczniów i ich rodziców, którzy swoją otwartością i dobrocią stwarzają zawsze swoim gościom jak najlepsze warunki domowej atmosfery.
Uczniowie niemieckiego Goldberg – Gymnasium i I LO ponownie mogli spotkać się razem. Wraz z rówieśnikami z naszej szkoły partnerskiej, równie bogatej w tradycje jak nasze liceum, wzięliśmy udział we wspólnych zajęciach dydaktycznych, warsztatach, quizach oraz wycieczkach. Program obejmował wiele atrakcji, których celem było pokazanie polskim uczniom piękna dwóch regionów – Badenii – Wirtembergii i Bawarii. Odbyło się to nie tylko poprzez poznawanie historii czy zwiedzanie zabytkowych miejsc, ale także poprzez wspólne lekcje, zabawę i działanie w grupie.
Pierwszego dnia po podróży popołudnie i wieczór spędziliśmy w rodzinach naszych zaprzyjaźnionych już z nami partnerów, których my gościliśmy u siebie we wrześniu w tym roku szkolnym.
Drugiego dnia, po porannych wspólnych zajęciach lekcyjnych i zwiedzeniu szkoły, zaproszono nas do gry miejskiej “Stadt – Rallye” po Sindelfingen. Każda z siedmiu drużyn miała za zadanie pokonać wyznaczoną trasę, odpowiedzieć na pytania związane z miastem, wykonać zadania i sfotografować wyznaczone obiekty. Następnie byliśmy z wizytą w Ratuszu Miejskim, gdzie oficjalnie powitały nas władze Sindelfingen – naszego miasta partnerskiego – z burmistrzem, dr. Berndem Vöhringerem na czele. Tam poczęstowano nas tradycyjnymi preclami, słodyczami, napojami oraz wręczono pamiątki. Atmosfera była bardzo serdeczna.
Trzeci dzień wymiany poświęcony był poznaniu historii regionu Badenii – Wirtembergii. Pojechaliśmy do stolicy landu – Stuttgartu, gdzie zwiedziliśmy starówkę i centrum miasta, odbyliśmy lekcję muzealną „Muzeum Landu Wirtembergii” na temat historii tego regionu. Podziwialiśmy też panoramę miasta z wieży widokowej.
Kolejne dwa dni to był weekend i tzw. „dni rodzinne”, które spędziliśmy tylko z naszymi partnerami i ich rodzinami. Nasi niemieccy rodzice przygotowali dla nas wiele ciekawych wycieczek – do Strasburga we Francji czy do zabytkowych miast niemieckich – Freiburga i Heidelbergu, do Schwarzwaldu – oraz liczne atrakcje wieczorne, np. grillowanie i ogniska na działkach, wyjścia do klubów, kręgielni, kafejek czy na pływalnię. Na nudę nie było ani czasu, ani miejsca.
W poniedziałek – szóstego dnia naszego pobytu – po dwóch lekcjach w szkole pojechaliśmy na kolejną wycieczkę do Ludwigsburga, który zachwycił nas przede wszystkim swoim pięknym pałacem, ogrodami pałacowymi oraz „sztucznym” lasem z dzikimi zwierzętami i chałupami chłopskimi, założonym specjalnie po to, żeby król miał gdzie polować i „bawić się” w życie na wsi.
Wtorek – to wycieczka do jednego ze starszych ośrodków uniwersyteckich w Niemczech – Tybingi. Poznaliśmy miasto, w którym studiowali i mieszkali wielcy poeci niemieccy, jak Johann Wolfgang von Goethe czy Johann Christian Friedrich Hölderlin, wspięliśmy się na wzgórze zamkowe, podziwialiśmy średniowieczną architekturę i przepiękny Neckar, w którym jak w lustrze odbijają się kolorowe kamieniczki starówki. Na jednym z budynków dawnego domu studenckiego dostrzegliśmy pod oknem tabliczkę z napisem: „Hier kotzte Goethe”.
Kolejne dwa dni spędziliśmy w pięknej Bawarii nad urokliwym Jeziorem Bodeńskim, które łączy ze sobą trzy kraje niemieckojęzyczne – Niemcy, Austrię i Szwajcarię. Wybrzeża tych trzech krajów mogliśmy obserwować podczas naszej wycieczki. Przy upalnej pogodzie oglądaliśmy najpiękniejsze zabytki architektury w tym regionie – np. barokową bazylikę Wallfahrtskirche w Birnau, miasto Meersburg, wyspę Lindau, przepięknie kwitnące ogrody i rozległe winnice. Niezapomnianym przeżyciem była wizyta w muzeum na wodzie Pfahlbauten – prezentującym prehistoryczne osady palowe, jakie powstawały wokół Alp nad całym Jeziorem Bodeńskim, oraz życie ich mieszkańców.
Po noclegu w schronisku młodzieżowym w Lindau wyjechaliśmy do Friedrichshafen, jednego z większych miast nad Jeziorem Bodeńskim. Głównym punktem była wizyta w Muzeum Zeppelin – Muzeum Sterowców, gdzie najbardziej zainteresowała nas rekonstrukcja części pasażerskiego sterowca LZ 129 Hindenburg.
Dziesiąty dzień naszej wymiany spędziliśmy przed południem w szkole, a po lekcjach udaliśmy się na ostatnie zakupy i – obowiązkowo – wizyta w fabryce kwadratowej czekolady Ritter Sport. Po południu nadszedł niestety moment pożegnania. Nasi partnerzy odprowadzili nas na stację Goldberg w Sindelfingen, skąd udaliśmy się na lotnisko do Stuttgartu i powróciliśmy do Polski.
Program tegorocznej wymiany był dla wszystkich uczestników bardzo interesujący i różnorodny. Przygotowując się do spotkania z nami, naszym gospodarzom zależało na stworzeniu różnorodnych możliwości do bliższego poznania się, dalszego przełamywania barier językowych i co za tym idzie, poszerzenia horyzontów młodych ludzi. Widząc harmonię, z jaką młodzież ze sobą współpracowała czy to podczas wspólnego wykonywania zadań przy “Stadt – Rallye” w Sindelfingen, czy też w trakcie lekcji muzealnych w Stuttgarcie czy Friedrichshafen, odnosiło się wrażenie, że ci młodzi ludzie znają się od lat, choć tak naprawdę spotkali się dwa razy i spędzili ze sobą kilkanaście dni, najpierw w Polsce, a teraz w Niemczech. Bez wątpienia ta pozytywna energia jest wynikiem dobrej współpracy także między nauczycielami obu szkół, współpracy, która trwa już 19 lat!
W wymianie wzięli udział: Patryk Bernady z kl. I e, Oliwia Dynysiuk z kl. I e, Wiktor Gałaś z kl. I a, Karolina Krzeszczyk z kl. I c, Karolina Morawska z kl. II g, Natalia Moskaluk z kl. I c, Wiktoria Piątek z kl. I c, Mateusz Rachańczyk z kl. II b, Sebastian Sarzyński z kl. II h, Kamil Sawka z kl. I g, Milena Seredowska z kl. II d, Mikołaj Starczewski z kl. II g, Alicja Włodarczyk z kl. I c, Aleksandra Żydek z kl. I e. Opiekunkami grupy polskiej były p. prof. Renata Jóźwiak i p. prof. Małgorzata Mozel.
Wyjazd uczniów I LO do Niemiec był współfinansowany przez międzynarodową organizację Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży.
Powrót