Aktualności
Dzień Patrona
26 kwietnia 2018
Od 43 lat czarniecczycy spotykają się 26 kwietnia, aby świętować Dzień Patrona. Jest to dla naszej społeczności okazja do zamanifestowania więzi z wartościami, które ucieleśnia hetman polny koronny Stefan Czarniecki, ale także zaprezentowania wspaniałych kart z bogatej przeszłości i teraźniejszości szkoły. Mottem tegorocznego święta były słowa H. Bergsona „Jesteśmy tym, co czynimy”.
Uroczystość oficjalną poprzedziła, odprawiona w szkolnej kaplicy przez ks. Marcina Chmiela, msza św. O godz. 9.00 w sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie. Swoją obecnością zaszczycili nas p. Zygmunt Gardziński – Przewodniczący Rady Miasta Chełm, p. Krystyna Mart – Dyrektor Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza, p. Małgorzata Godyńska – inspektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Chełm, p. Natalia Jędruszczak – kustosz Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza oraz emerytowani nauczyciele – p. prof. Jolanta Kropp i p. prof. Anna Jakubczyk. Gościem honorowym tegorocznego Dnia Patrona był p. Janusz Krzywicki – absolwent naszej szkoły z roku 1965, nauczyciel matematyki w latach 1995 – 2007 i wicedyrektor w latach 2002 – 2007. Uroczystość rozpoczęła swym przemówieniem p. Teresa Kiwińska – Dyrektor I LO. Zwróciła uwagę nie tylko na siłę tradycji, która łączy wszystkie pokolenia czarniecczyków, ale także dorobek współczesny placówki. Następnie głos zabrała Katarzyna Lisiecka – Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego. Następnie delegacja młodzieży złożyła wiązankę kwiatów pod Pomnikiem Poległych Nauczycieli i Uczniów.
W dalszej części uroczystości zgromadzeni mieli okazję poznać dzieje naszego Sztandaru – „Czarniecczyków święty znak” ma bowiem już sto lat. Pierwszy raz uczniowie Szkoły Filologicznej Chełmskiej posłużyli się nim 3 maja 1918 r. Dzień Patrona był doskonałą okazją do poznania historii Sztandaru nie tylko tego historycznego, ale również ufundowanego w 1975 r.
Po części historycznej nadszedł czas na spotkanie z głównym bohaterem uroczystości – p. prof. Januszem Krzywickim. Rys biograficzny w formie prezentacji multimedialnej oraz wywiad pozwoliły lepiej poznać dorobek życia Pana Profesora, który znany jest ze swej szczególnej troski o kultywowanie szkolnej tradycji. W uznaniu swoich zasług dla społeczności czarniecczyków p. prof. Janusz Krzywicki z rąk p. dyrektor Teresy Kiwińskiej i p. wicedyrektora Roberta Wojciechowskiego otrzymał medal „Optime Merenti”.
Następnie Pani Dyrektor wręczyła najlepszemu absolwentowi szkoły, Filipowi Mazurowi z kl. III f, medal „Bene Merenti”. Laureat oprócz odznaczenia po raz pierwszy otrzymał też nagrodę finansową w wysokości tysiąca złotych. Jej fundatorem jest Rada Rodziców w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie.
Szczególnie doniosłym momentem uroczystości było przekazanie obu Sztandarów nowemu Pocztowi. Od tego roku tworzą go trzy równorzędne składy. Kończący swoją służbę Poczet w składzie: chorąży Michał Nowosad, przyboczne – Dominika Lubawska i Aleksandra Hnydka, chorąży Marcin Kazaniecki, przyboczne – Karolina Śnieg i Katarzyna Herbut przekazał oba Sztandary nowemu Pocztowi, który tworzą: chorąży Marcin Kazaniecki, przyboczne – Aleksandra Hnydka i Aleksandra Mroczko, chorąży Kacper Świś, przyboczne – Karolina Demczuk i Weronika Kiełbasa, chorąży Bartosz Pomiankiewicz, przyboczne – Natalia Pazyna i Patrycja Rafalska. Ślubowanie od chorążych i przybocznych przyjęli p. dyrektor Teresa Kiwińska i p. wicedyrektor Robert Wojciechowski.
W dalszej części uroczystości zaprezentowano zgromadzonym wyniki konkursu „Nasza szkoła, nasz patron” oraz tradycyjny „Teleexpress Czarniecczyków”, czyli przegląd najważniejszych wydarzeń z życia szkoły w roku szkolnym 2017/2018. Ostatnim punktem tegorocznych obchodów Dnia Patrona była część artystyczna w wykonaniu uczniów I LO. Wystąpili: Aleksandra Konieczna z kl. I f („Lubię wracać tam…” z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego), Dominika Ślęczka i Daniel Załoga z kl. II a, Natalia Ufniarz z kl. II g („Badinerie” Johanna Sebastiana Bacha na flet, ksylofon i pianino), Adrianna Rogucka z kl. II b („Chcę być doskonała” Ewy Drzewieckiej), Anna Dubaj z kl. III e oraz Klaudia Mazurek z kl. III a („Rozmowy dwóch klarnetów”), Sara Maglio z kl. II c („Czułość” Zbigniewa Herberta), Natalia Ufniarz z kl. II g („Reverie” Claude’a Debussy’ego), Klaudia Mazurek z kl. III a („Moje serce to jest muzyk” z repertuaru Ewy Bem), Seweryn Hałaj z kl. III c i Roksana Paralusz (taniec).
W przygotowanie uroczystości zaangażowali się: Dominik Bożyk z kl. II c, Jakub Wawron z kl. II b (konferansjerzy), Zofia Kędzierawska z kl. II a, Natalia Lewkowicz z kl. II a, Daniel Załoga z kl. II a (powołany ze względów organizacyjnych dodatkowy skład Pocztu Sztandarowego), Magdalena Steć z kl. I a, Klaudia Szynkaruk z kl. II f, Marceli Małek z kl. II f (prezentacje – dzieje Sztandarów, rys biograficzny p. Janusza Krzywickiego), Daniel Baran z kl. II c, Mikołaj Skwaroń z kl. II c (wywiad z p. Januszem Krzywickim), Klaudia Palczyńska z kl. II c, Anita Pędzisz z kl. II c (prezentacja wyników konkursu wiedzy o patronie), Weronika Błaziak z kl. II c, Aleksandra Grochowska z kl. II c, Aleksandra Wysokińska z kl. I c, Marcin Paluch z kl. I c („Teleexpress Czarniecczyków”). Za organizację imprezy były odpowiedzialne: p. prof. Joanna Beata Cydejko, p. prof. Aldona Klejmont, p. prof. Teresa Kurzępa. Ponadto wsparcia uczniom udzieliły p. prof. Katarzyna Dobrakowska (sprawozdanie z konkursu wiedzy o patronie) i p. prof. Anna Popielewicz (wywiad, „Teleexpress Czarniecczyków”).
Jak co roku z okazji Dnia Patrona wydana została jednodniówka „Kartki”, którą przygotowali p. prof. Anna Popielewicz i p. prof. Robert Wojciechowski.
Fot.: Marzena Postój, Anna Sadlak, Michał Kowalczuk