MAPA STRONY RODO KONTAKT DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
WCAG

Aktualności

Międzynarodowy Dzień Plecaka w naszej szkole

15 października 2021

Celem projektu zrealizowanego w naszej szkole 15 października było dzielenie się przez czarniecczyków swoimi pasjami i zainteresowaniami. Akcja prowadzona była w wielu szkołach na całym świecie, a jej inicjatorką jest Kira Sukhoboichenko mieszkająca w Polsce i pochodząca z Krymu. Pomysł narodził się w 2018 roku i spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony dzieci, młodzieży, studentów, rodziców i nauczycieli z różnych państw. Tegoroczna edycja Międzynarodowego Dnia Plecaka została objęta Honorowym Patronatem Fundacji BNP Paribas, Międzynarodowej Kapituły „Orderu Uśmiechu”, Instytutu Praw Dziecka im. Janusza Korczaka, Mensy Polskiej. „Każdy uczeń jest inny i wyjątkowy na swój sposób. Jedni przepadają za piłką nożną, malarstwem czy szachami, inni za modą, matematyką, językami obcymi, ekonomią czy wystąpieniami publicznymi. I choć te zainteresowania są bardzo różne, jest coś, co je łączy – uczniowie je uwielbiają. Dla niektórych jest to zwykłe hobby, a dla innych cały świat” – napisała w liście do rówieśników Kira Sukhoboichenko, zachęcając ich do udziału w akcji.

W tym roku w naszej szkole w akcji uczestniczyli uczniowie klas: I b, II e , III e oraz III bg, którzy na lekcjach języka polskiego zaprezentowali swoje pasje i talenty. Inicjatorem akcji był Kacper Prus z klasy I b. W ramach przedmiotu innowacyjnego „media i PR” uczniowie klasy I b przygotowali zaprezentowane poniżej relacje z wystąpień uczniów.

„Pasją Ilony Sołdaczuk jest aktorstwo. Zaczęło się od koła teatralnego w szkole podstawowej. Zagrała w takich sztukach jak: „Gęsia Skórka”, „Babcia i Dziadek” oraz „Calineczka”, w której odegrała rolę chłopaka. Emilia Marczak interesuje się kulturą japońską. Podczas swojej prezentacji obaliła wiele stereotypów na temat tego kraju. Czy wiedzieliście, że sushi nie pochodzi stamtąd? Oliwia Bartkowicz zajmuje się lekkoatletyką i wciąż rozwija swoją pasję. Cały czas powiększa ogromną kolekcję medali i pucharów. Maja Mazurek jest harcerką. Uwielbia swoją pasję, ponieważ poznaje najlepszych przyjaciół i przeżywa chwile pełne wrażeń. Najbardziej podobają jej się ogniska i śpiewane przy nich pieśni. Ania Radzicka interesuje się malarstwem. Kiedy była mała, rodzice zapisali ją na zajęcia plastyczne, na które uczęszcza do dziś. Jej ulubioną techniką są akryle.” (Bartłomiej Piszcz)

„W klasie II e swoje pasje przedstawiło czterech uczniów. Alan Cieślik pokazał krótki filmik, na którym gra na gitarze basowej. Pasją Oskara Juszczaka i Jakuba Gnieckiego jest kolejnictwo, opowiedzieli więc o historii kolei, a także zaprezentowali związane z tym pamiątki i książki. Ich wystąpienie było nie tylko interesujące, ale też przydatne – przedstawili pomocne strony, takie jak portalpasażera.pl, z którego można dowiedzieć się, gdzie i o której godzinie znajduje się dany pociąg. Poza tym opowiedzieli o fotografowaniu pociągów oraz o korzyściach, jakie płyną z ich pasji. Bartek Terpiłowski przedstawił film o uprawianych przez siebie dyscyplinach sportowych. Te wystąpienia na pewno zostaną zapamiętane.” (Maja Mazurek)

„W klasie III e jest wielu uczniów o wyjątkowych pasjach. Pasją Miłosza Andryszczuka,  już od dzieciństwa, jest lotnictwo. Adam Daniłosio interesuje się boksem. Zna wiele ciekawych informacji na temat tego sportu, także trenuje boks, a  sukcesy i porażki zachęcają go tylko do dalszego treningu. Monika Radziszewska mówiła o czytaniu książek. Ciekawie opisała korzyści płynące z czytania oraz przedstawiła ulubione powieści. Nikola Rymczuk, Dominika Dubiel i Maja Żabińska opowiadały o zainteresowaniu plastyką. Muszę przyznać, że ich prezentacje zaciekawiły mnie najbardziej, ponieważ sama interesuję się rysunkiem. Prezentowane przez nie prace zapierały mi dech w piersiach. Prezentacje naszych kolegów i koleżanek mogą być inspiracją dla osób poszukujących pasji.” (Zuzanna Zielaskowska)

„W klasie III bg Dominika Błażejczuk przedstawiła swoją pasję, jaką jest psychologia. Interesuje się zagadnieniami z tej dziedziny już od dzieciństwa. Uwielbia czytać książki o tematyce psychologicznej i powieści z wątkami psychologicznymi oraz słucha różnego  rodzaju wykładów. Ma ambitne plany na przyszłość, chce studiować i szkolić się w tym kierunku. Szczególnie interesuje ją psychologia kliniczna. Jakub Hyjek opowiedział o majsterkowaniu. Mówił w bardzo ciekawy i zabawny sposób. Interesuje się głównie elektrycznością. Lubi dowiadywać się, odkrywać, co z czego powstało, jak działa. Naprawił głośnik, sam zrobił wentylator, a to tylko część jego osiągnięć. Zakończył swoją wypowiedź ciekawym sformułowaniem: elektryka prąd nie tyka.” (Kinga Kwiatkowska)

Powrót

KONTAKT:

I Liceum Ogólnokształcące
im. Stefana Czarnieckiego
ul. Czarnieckiego 8
22-100 Chełm
tel. +48 82 565 38 85

Sekretariat czynny:
poniedziałek - piątek 7.30 - 15.30

www.1lochelm.pl
e-mail: liceum@1lochelm.pl