Aktualności
Projekt „Kamienie Pamięci” podsumowany
13 marca 2018
Dziewiąta edycja projektu „Kamienie Pamięci”, organizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, w tym roku odbywa się pod hasłem: „Nieznany bohater niepodległości 1914 – 1939 – rok szkolny 2017/2018”. Czarniecczycy biorą udział w takim przedsięwzięciu edukacyjnym już po raz piaty. Honorowy patronat nad szkolną realizacją projektu objęła – jak co roku – Teresa Kiwińska – dyrektor I LO w Chełmie.
Zasadniczym celem projektu było odszukanie „zapomnianych bohaterów, którzy od krwawej walki na polu bitwy do działania na rzecz społeczności lokalnej przyczynili się do odzyskania niepodległości i budowy II Rzeczypospolitej Polskiej”. Autorzy koncepcji zadania zaproponowali, aby realizatorzy skoncentrowali się na osobach bezpośrednio zaangażowanych w dzieło odzyskania niepodległości, obrony jej granic oraz oddanych służbie II RP aż do 1939 roku.
Bohaterem naszego projektu jest czarniecczyk – Cyprian Odorkiewicz, ps. „Krybar”, uczestnik walk o niepodległość ziemi chełmskiej, porucznik rezerwy piechoty Wojska Polskiego, urzędnik, działacz polityczny, uczestnik kampanii wrześniowej, członek Armii Krajowej, uczestnik powstania warszawskiego, dowódca Grupy Bojowej „Krybar”, a następnie I batalionu strzelców 36. Pułku Piechoty Legii Akademickiej AK, więzień oflagu, oficer Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Realizacja zadań projektowych wymagała nawiązania współpracy z Muzeum Ziemi Chełmskiej im. Wiktora Ambroziewicza w Chełmie i Chełmską Biblioteką Publiczną im. Marii Pauliny Orsetti w celu poszukiwania źródeł do dziejów Chełma okresu II RP oraz gazet informujących o działalności Cypriana Odorkiewicza. Realizatorki projektu przeprowadziły wywiad – rzekę z emerytowanym nauczycielem szkół chełmskich i powinowatym naszego bohatera – Krzysztofem Prostem. Ponadto przygotowały prezentacje multimedialne dotyczące odzyskania niepodległości przez Polskę w 1918 r., pokaz multimedialny i fan page poświęcony życiu Cypriana Odorkiewicza, zakładkę okolicznościową, domino dla pasjonatów gry i tradycyjne „kostki pamięci” o bohaterze.
Przed nami jeszcze trudny etap udokumentowania projektu i oczekiwanie na werdykt jury. Niebawem okaże się, czy w maju br. zostanie zaprezentowany w trakcie gali projektowej w Krakowie.
Projekt, którego opiekunem naukowym była p. prof. Ewa Betiuk, realizowały uczennice klasy II c: Weronika Masełko, Klaudia Palczyńska, Nikola Tatys, Aleksandra Wnuk, Iga Wojtaszak.